Proč se děti bojí tmy?

28.1.2003 00:00
Rodina a děti

Dítě, které se bojí tmy, se možná nesnaží upoutat na sebe pozornost, což si myslí mnozí rodiče, ale spíš nevidí za noci ve tmě. Vědci tvrdí, že takovýchto případů není mnoho a jejich diagnostikování je komplikované.

Oči většiny lidí se pro vidění ve tmě přizpůsobí v dost krátkém čase. Některé děti, které za světla nemají žádné problémy se zrakem, nicméně mohou mít obtíže s viděním ve tmě i poté, co doba přizpůsobování očí již uplynula.

Lékaři z Gartnavel General Hospital ve skotském městě Glasgow podrobně popsali v posledním vydání odborného časopisu British Medical Journal dva případy trvalé a vrozené slepoty dítěte za noční tmy.

Jedno tříleté děvčátko přivedli k lékařům rodiče poté, co si toto dítě stále stěžovalo, že ve tmě vůbec nevidí. Děvčátko špatně usínalo a v noci nechtělo vycházet ze svého pokoje, přestože se ze tmy chtělo dostat na světlo.

Druhé děvčátko, kterému byly dva roky, často padalo, vráželo do věcí a také nevidělo ve tmě. V noci se s pláčem budilo, do ložnice rodičů však nepřišlo. Rovněž bylo lekavé a bálo se stínů.

Lékaři dospěli k závěru, že v jeho rodině jsou problémy se zrakem, a to včetně slepoty ve tmě.

Když děvčátko dostalo baterku, s níž bylo s to chodit v noci, a do jeho pokoje začalo svítilo světlo, obtíže ustaly.

Vedoucí vědeckého glasgowského vědeckého týmu Gordon Dutton tvrdí, že je třeba dozvědět se všechny podrobnosti, jestliže se dítě bojí tmy, zejména tehdy, jestliže někdo z rodiny má problémy se zrakem.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jééé to by bylo príma! Pěkně stálé teplíčko, nic nemuset dělat,...
Pepe  |  25.3.2017 09:29

Tak někdo "tam" je tak jako tak permanentně celý život,...
---  |  25.3.2017 09:34

Máš pravdu tam už jsme stejně všichni v (__.__) !
(_._)  |  25.3.2017 13:45

jako se muži bojí smrti.
Děti se bojí tmy,  |  25.3.2017 14:28

já se smrti nebojí ale seru v síni když je tma
varle  |  25.3.2017 19:12

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *