Proč užívat DHA v těhotenství a v průběhu kojení - rada odborníka na výživu

23.3.2009 00:00
Rodina a děti

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou zdraví prospěšné tuky, které jsou nepostradatelné pro zdravý vývoj vašeho miminka, ale i pro zdravý průběh těhotenství a období kojení.

Jsou to látky tělu vlastní, které jsou obsaženy v lidském mozku. Ze všech kyselin omega-3 je v mozku nejvíce zastoupena DHA (kyselina dokosahexaenová). Je součástí buněčných membrán a podílí se na přenosu informací do mozkových buněk – nedostatek DHA v buněčných membránách může vést k různým poruchám.

 

Potřeba DHA výrazně stoupá v období těhotenství, a to zejména ve 2. trimestru, kdy dochází k tvorbě a bouřlivému rozvoji mozku plodu.

Velmi důležitá je dostatečná koncentrace DHA v krvi matky také pro rozvoj očí a budoucích intelektuálních schopností vyvíjejícího se miminka. Nedostatek DHA v buněčných membránách plodu může vést naopak k poruchám soustředění a k rozvoji dalších možných psychických onemocnění dítěte v pozdějším věku. Dostatečný příjem DHA v období růstu organismu je prevencí před vznikem cukrovky, aterosklerózy a podporuje imunitní systém.

Lze obecně říci, že dítě, které přijímalo dostatek DHA před narozením a v době kojení, má dobrý základ pro budoucí intelektuální a psychomotorický vývoj.

Doporučená denní dávka DHA v těhotenství a období kojení je 200 mg denně.
Bohužel v našich zeměpisných šířkách není příjem tuků mořských ryb dostatečný, jak prokázaly nedávné studie. Také se ukazuje, že zejména pro těhotné a kojící ženy by mohla být riziková i příliš častá konzumace mořských ryb díky jejich kontaminaci
metylrtutí.  Tato látka je pro plod toxická.
Řešením je konzumace DHA formou kapslí Femibion® 400, které obsahují koncentrát DHA s přesně definovaným množstvím účinné látky bez dalších možných nebezpečných příměsí.

Nezapomínejte, že jste jediným zdrojem DHA pro vaše miminko, které tuto látku získává nejprve přes placentu a později mateřským mlékem.

Mgr. Suchánek
Více informací na: Merck spol s r. o., Zděbradská 72, 251 01 Říčany-Jažlovice, tel.: 323 619 262, www.femibion.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese:...
Prosba  |  1.12.2011 20:56

Já jsem spokojená s přípravkem ProMimi DHA, je levnější a má lepší...
Ivka  |  15.7.2012 14:55

muže mít tenhle přípravek nějaký vliv na porodní váhu miminka?
Damoša  |  1.6.2018 22:58

píšou že to na váhu miminka vliv nemá. Každopádně to matce a dítěti...
Valmonta  |  22.6.2018 21:50

holky, brala jste některé tyhle vitaminy i když jste se snažili o...
Pudrito  |  16.8.2018 18:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *