Probiotika a prebiotika pomáhají k rozvoji obranyschopnosti novorozenců a kojenců

4.3.2009 00:00
Rodina a děti

Mateřské mléko svými imunologicky aktivními látkami nejenže chrání dítě před mnoha nemocemi, ale podporuje optimální rozvoj jeho vlastní obranyschopnosti.

Ve sterilním nitroděložním prostředí byl plod do značné míry chráněn imunitou matky před vlivy zvenčí. Kromě toho byl plod matkou v posledních měsících těhotenství prostřednictvím placenty vybavován obrannými protilátkami proti většině bakterií, se kterými se již v průběhu porodu (v pochvě) setká. Nedonošené děti jsou narozené dříve, než je matka stačila tímto přenosem protilátek připravit na kontakt s nechráněným zevním prostředím. Jsou proto ohroženy infekcí nesrovnatelně více než děti donošené.

Již v průběhu porodu a hlavně po něm se novorozenec setká s mnoha nepříznivými vlivy. Většina se jich do těla dítěte dostane právě prostřednictvím zažívacího traktu - střeva. Bakterie z okolí jsou schopny novorozence ohrozit. Přerušením pupeční šňůry končí bezprostřední kontakt s matkou. Nastupuje však nový, v ochraně novorozence stejně významný vliv - mateřské mléko. Čím dříve se s ním novorozenec setká, tím lépe je chráněn. Již prvním přiložením k prsu v prvních 2 hodinách dostane novorozenec velkou dávku protilátek. Střevní sliznice kojených dětí se stává, díky součástem mateřského mléka, bohatá pro tělo prospěšné bifidogenní bakterie a laktobacily. Bývají nazývány probiotika-probiotické bakterie.

Jednou z možností, jak ovlivnit imunitní systém uměle živených dětí, je obohacení mléka o biologicky aktivní látky, jako jsou právě probiotika, nebo jiné látky, prebiotika, a tím pozměnit složení střevní mikroflóry a podpořit podmínky pro příznivý vývoj imunitního systému i nekojeného dítěte.

Prebiotika jsou jednoduché cukry, oligosacharidy, rozpustná vláknina, která je ve střevě potravou pro tělo prospěšné střevní bakterie. Prebiotika vytvářejí ve střevě dítěte podmínky pro správné osídlení a funkci střevní sliznice. Jsou důležitou součástí mateřského mléka.

Probiotika, jak již bylo zmíněno, jsou živé mikroorganismy, především laktobacily a bifidobakterie, které dovedou chránit kojence před střevní i vzdálenější infekcí způsobenou jinými bakteriemi a příznivě ovlivnit rozvoj střevní slizniční imunity.

Preventivní, ale i léčebný účinek prebiotik a probiotik byl prokázán například u infekcí, v prevenci a léčbě potravinových alergií, při léčbě nesnášenlivosti mléčného cukru-laktózy nebo při těžkém střevním onemocnění u nedonošených dětí. Předpokládá se, že se podílejí na ustavení optimálního nastavení imunity pro celý další život dítěte. Pravděpodobně i mnohem déle. Probiotika v upravených hydrolyzovaných mléčných formulích dokonce vedou ke zmírnění projevů atopického ekzému u dětí.

Zdroj: Martin Gregora, Magdalena Paulová - Péče o novorozence a kojence, nakladatelství Grada

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, já jsem si s prdíky u mé dcery také užila své!! Zkoušela jsem...
Radka  |  14.11.2013 22:06

dobrý den, pěkný a poučný článek. Já osobně se o probiotika začala...
Lenka  |  16.11.2014 12:48

Naprosto souhlasím se vším zde uvedeným a zároveň tleskám, že se o...
Andrea  |  2.12.2014 19:53

Když to čtu tak mě moc mrzí, že jsem nenašla tuto diskuzi dříve....
Terezka  |  23.11.2016 09:02

stupidní reklama. Takže od Valosun nic nebrat.
prdíky :))  |  23.11.2016 16:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *