Právo: V Česku unikátně mrazí pohlavní buňky nemocných dětí

26.11.2002 00:00
Rodina a děti

Děti s onkologickým onemocněním, kterých je ročně zhruba stovka, budou mít v dospělosti šanci na vlastní potomky. Podle Práva to umožní program spočívající v odběru pohlavních buněk a jejich zmrazení ještě před zahájením onkologické léčby pacientů.

Po chemoterapii a radioterapii bývají velké problémy s reprodukcí, řekla listu vedoucí embryoložka pražského Sanatoria Pronatal Renata Hüttelová, která se problematikou mražení pohlavních buněk zabývá. Program, v němž Česká republika patří k evropské špičce, byl zahájen nedávno a už 15 velmi mladých lidí má své zdravé pohlavní buňky zmrazeny a připraveny pro budoucnost, píše Právo.

Podle Hüttelové jsou možnosti současné praxe různé a záleží na tom, zda jde o muže či ženu a zda jsou ve věku před pubertou či starší. Nejjednodušší situace je u dospělých mužů a dospívajících chlapců. V těchto případech se mrazí ejakulát, což je běžně používaná technika. U chlapců před pubertou se musí zamrazit tkáň varlete obsahující zárodečné buňky, jde tedy o komplikovanější proceduru.

U žen a dívek by šlo mrazit embrya, ale situace je podle lékařky vzhledem k nízkému věku pacientek složitější, protože by musely mít stálého životního partnera. Proto je nutné mrazit samotná vajíčka. "Jsme zatím jediní, kterým se to v Česku podařilo," dodala Hüttelová.

Právo připomíná případ, kdy se letos v únoru narodilo první dítě zplozené po smrti svého otce z jeho předem odebraných a zmrazených spermií. Umělé oplodnění však bylo možné až poté, co o něm rozhodl soud. Podle zákona je při umělém oplodnění nutný souhlas nejen ženy, ale i muže, který již v tomto případě nežil.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *