Pozor na nebezpečné přehřívání novorozenců

4.4.2001 00:00
Rodina a děti

Vědci z Washingtonské univerzity tvrdí, že je třeba zahájit rozhodnou kampaň, která Američany upozorní na nebezpečí přehřátí novorozenců, které může způsobit i smrt.

Škodlivé zvýšení tělesné teploty miminek způsobené nadměrným přikrýváním nebo vytápěním dětských pokojů je dosud přehlíženou příčinou náhlého úmrtí dětí.

Kampaň by měla být podle vědců vedena spolu s dalším preventivním opatřením, a to s vysvětlováním, že by miminka neměla být ukládána ke spánku na bříško, ale na záda.

"Zatímco v zahraničí se o riziku přehřátí organismu ví, v USA se mu věnuje malá pozornost. Přitom by počet případů náhlého úmrtí dětí mohl být zredukován účinnou kampaní o nebezpečí přehřátí," tvrdí se ve studii, otištěné v dubnovém čísle časopisu Pediatrics.

Její autoři došli k tomuto závěru při revizi případů náhlého úmrtí novorozenců, z nichž mnohá byla způsobena tím, že děti znovu vdechovaly před tím vydechnutý vzduch, k čemuž se přidalo přehřátí.

Ze studie vyplývá, že víc dětí umírá v postýlkách v zimním ročním období než v letním, tedy v době, kdy rodiče úzkostlivě vytápějí byty a nepřiměřeně novorozence přikrývají.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká má být teplota (v zimním...
Monika  |  16.9.2008 11:02

A že by jste teda napsali na kolik to má být stupňů, takovýto článek...
Ondra  |  4.11.2009 13:25

Na spaní máme přes zimu 20 stupnů.
Gabi  |  5.11.2009 17:30

Jak je to s termoregulací u dětí? Kdy se optimalizuje a od kdy má dítě...
ilka  |  4.8.2010 11:18

Ahoj, mám 5-ti měsíční mimi a doma máme bohužel tak 24 stup. přes...
nikina  |  6.8.2010 08:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *