Pouto mezi dítětem a rodiči

28.8.2000 00:00
Rodina a děti

Pouto mezi dítětem a rodiči se ve skutečnosti začíná vytvářet ještě před porodem. Vnímat pohyb dítěte uvnitř dělohy je velmi vzrušující zážitek. Když si matka a otec dítěte uvědomí, že uvnitř je nový človíček, a cítí jeho pohyby, pociťují lásku a štěstí.

Když matka porodí dítě, instinktivně se touží bezprostředně po porodu dítěte dotýkat a konejšit ho, mazlit se s ním, prohlížet si ho a dívat se na něco tak kouzelného, jako je její dítě. Podrobné studie nyní prokazují, že u otce a matky, kteří hned po porodu drží své dítě v náručí a mazlí se s ním, se vytváří pevné pouto, které přispívá k trvalému a správnému citovému a tělesnému vývoji dětí a vytváří v matce a otci silný a zdravý rodičovský instinkt.

Odborníci doporučují, aby rodiče, jakmile je dítěti poskytnuta nezbytná lékařská péče a dokončena jeho prohlídka, strávili spolu se svým dítětem třicet až šedesát minut bez přítomnosti třetí osoby. První hodinu svého života dítě bývá dítě vzhůru a reaguje na podněty.

Jednou z věcí, která vás možná překvapí, je skutečnost, že vaše dítě hned po porodu vidí. Přestože jeho vidění není dokonalé, je naprosto dostačující. Děťátko je hned po příchodu na svět zvědavé a připravené na sbližování s těmi, kteří ho budou v jeho životě doprovázet, se svými rodiči. Děťátko se bude upřeně dívat do očí matce i otci, prohlížet si jejich tváře a snažit si je zapamatovat. Děťátko nejlépe vidí předměty na vzdálenost 30 až 40 centimetrů od svého nosánku. Ne náhodou to je přibližná vzdálenost mezi očima matky a jejími prsy. Během těchto radostných a šťastných chvil může otec své novorozené dítě pochovat v poloze, v které ho matka kojí.

Asi po dobu jedné hodiny po porodu zůstane dítě ve stavu zvýšené pozornosti. Potom na tři až čtyři hodiny tvrdě usne. Po probuzení bude dítě střídavě na několik vteřin upadat a probouzet ze stavu zvýšené pozornosti.

V mnoha porodnicích se snaží, aby rodina mohla s dítětem zastat co nejdéle, a proto dnes rodinným příslušníkům umožňují, aby se na novorozeně přišli nejen podívat, ale aby o něho mohli i pečovat. Výzkum potvrdil, že pokud se dítě narodí předčasně nebo pokud se vyskytne nějaký problém, kvůli němuž je zapotřebí pobyt dítěte v nemocnici prodloužit, probíhá zotavování dítěte rychleji, jestliže se otec a matka s novorozenětem, které vyžaduje intenzívní lékařskou péči, mazlí a utišují ho.

Po dobu pobytu matky v porodnici velmi dítěti i matce prospívá, jestliže spolu mohou trávit tolik času, kolik si jenom matka dítěte přeje. Studie dokazují, že děti matek, které si vytvoří hned po narození k dítěti určité pouto a které s ním stráví v porodnici více času, se cítí šťastnější a jsou zdravější.

Tento proces vytváření pouta mezi matkou a dítětem se zintenzivňuje bezprostředně po narození. Ale je důležité, abyste si uvědomili, že pouto a závislost na rodičích se projevuje a prohlubuje i v kojeneckém období Jestliže z nějakého důvodu nemůžete se svým dítětem bezprostředně po porodu zůstat o samotě, nic si z toho nedělejte. Zamyslete se hlouběji nad tím, jak budete prohlubovat vztah, který se vytváří mezi vámi a vaším dítětem. Jeden ze způsobů, s jehož pomocí můžete toto pouto postupem času upevnit, spočívá v tom, že mu budete provádět kojeneckou masáž. K upevnění tohoto pouta přispívá také krmení, konejšení, vyhledávání kontaktu očima, koupání a mazlení.

Výzkumy ukazují, že když kojenci dovrší první měsíc života, existuje už mezi nimi a matkou pevné pouto a matka se se svým plačícím děťátkem mazlí, konejší ho, mluví na něho, hraje si s ním a snaží se, aby se na sebe soustředěně dívaly. Ve věku jednoho roku bývají batolata mnohem usměvavější, smějí se a už tolik nepláčou. Pokud si rodiče vytvoří hezký vztah ke svým dětem, mívají s nimi méně problémů, když dovrší druhý rok svého života a procházejí krizovým obdobím, kdy s nimi jsou největší starosti, protože rodiče se svým dětem snaží domlouvat, místo aby jim něco zakazovali nebo je trestali. V pěti letech proto dítě obvykle dělá větší pokroky, když se učí mluvit a lépe porozumět světu okolo sebe. Téměř určitě je tomu tak, protože se cítí bezpečně a ví, že ho máte rádi.

Zdroj: Velká kniha zdraví dítěte - Janet Zand, Rachel Walton

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

U nás obřezání chlapců maji na svědomí zásadně ženy! Výmluvy, že...
!!!  |  23.4.2017 11:41

Mimo mísu jses ty. V cr to není žádná tradice, nesouvisí s...
7777777777  |  23.4.2017 19:01

Sry, ty tomu taky úplně nerozumíš. Je to postavené tak, aby se syn nic...
7777777777  |  23.4.2017 19:09

* VYMLÁTÍT Samozřejmě každému obrezanemu doporučuji zajímat se o ten...
7777777777  |  23.4.2017 19:18

Většinou nechávají zmrzačit své syny matky samoživitelky. Před dvěma...
Tony  |  24.4.2017 09:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *