Porody dětí do vody

4.9.2006 00:00
Rodina a děti

V Moravskoslezském kraji roste počet dětí, které se narodí do vody. Jako jediná v kraji zatím umožňuje rodičkám porodit dítě tímto alternativním způsobem Krnovská nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov). Loni od června, kdy nemocnice začala tuto metodu porodu na svém gynekologicko-porodnickém oddělení nabízet, přišlo na svět ve vaně 18 dětí. Letos se za prvních šest měsíců do vody narodilo dalších 22 miminek, řekl ČTK primář gynekologicko-porodnického oddělení krnovské nemocnice Otto Vančo.


"Počet rodiček-zájemkyň o tento alternativní způsob porodu postupně vzrůstá a není výjimkou, že k nám jezdí takto rodit klientky i z jiných regionů," dodal.


Většina nemocnic v České republice porody do vody neumožňuje. Výjimkou je například vyškovská nemocnice, kde porody do speciální vany také nabízejí. V Krnově s touto novinkou mají dobré zkušenosti. "Porody zatím probíhaly nad očekávání hladce, ať již ženy rodily poprvé nebo poněkolikáté. Všechny porody byly zcela bez komplikací," doplňuje zástupce primáře Martin Havlík. Dodal, že novorozenci vždy zůstávají nějakou dobu mamince na břichu, spojeni pupeční šňůrou, jako u normálního porodu.


Porody do vody jsou podle šéfů krnovské porodnice stále populárnější a stávají se běžnými. Podle odborníků jsou takovéto porody mnohem pohodlnější pro matky a méně traumatizující pro dítě samotné, protože voda simuluje prostředí, ve kterém se dítě nacházelo před porodem. Výhodou je také menší bolestivost, zcela přirozený průběh téměř bez zásahu zdravotnického personálu, a snížený výskyt porodních poranění ženy.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Platí se něco za porod ve vodě?
Jana  |  19.1.2007 11:37

Je porod do vody méně bolestivý??A musí se při něm naříznout...
Evička  |  3.3.2007 19:27

velmi jsem si prala porod do vody,ale pak mi odtekla plodovka,mela jsem...
lenka  |  3.3.2007 21:10

Proč byste to nezaplatily? Protože tady jde jen o komerci.Já jsem se...
Hanka  |  4.7.2008 13:21

Poslendi clanek o porodu do vody je z roku 2008,ale zrovna hledam nejake info...
A  |  2.3.2013 15:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *