Porodnost ve světě prý většinou klesla pod kritickou mez

15.10.2004 00:00
Rodina a děti

Většina lidstva žije v zemích, kde průměrná míra porodnosti je nižší než 2,1 dítěte na ženu, což je mez pro obnovu generací. Uvádí to o víkendu zveřejněná studie francouzského Národního demografického ústavu (INED).

Snížení porodnosti pod kritickou hranici již není jen jevem rozvinutých, ale i rozvojových zemí, jako je Brazílie (2,01 dítěte na ženu), Libanon (1,98), Thajsko (1,91) a Tunisko (1,9). To platí i pro Čínu, kde přitom žije 21 procent obyvatel planety.

Ve světě zůstávají dvě hlavní oblasti s vysokou porodností nad čtyři děti na ženu. První se táhne od Afghánistánu přes Pákistán po Indii, druhá zahrnuje Arabský poloostrov a Afriku na jih od Sahary.

Průměrná míra porodnosti se za posledních 50 let snížila ve světě z 5,4 na 2,1. Ústav poznamenal, že snižování plodnosti bylo rychlejší než ostatní rozvojové ukazatele jako zvyšování příjmů a vzdělanosti, kterými se tento demografický jev zpravidla vysvětluje.

V zemích Evropské unie se v roce 1999 podle INED narodilo nejméně dětí od konce druhé světové války. Prudký pokles porodnosti byl v minulých letech registrován také v Česku. Průvodními jevy toho jsou stárnutí obyvatelstva a zvyšování počtu přistěhovalců v evropských státech.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *