Porodní báby u přírodních národů

18.1.2001 00:00
Rodina a děti

Když nastal čas slehnutí, zavolala se vesnická stařena, což byla často vlastní babička. Zavolala se tajně, jen přikývnutím, protože bylo lepší, aby se o tom nedozvěděly žádné nepřátelské uši, žádní nepříznivě naladění duchové.

Stařena, jejíž pohled neulpíval pouze na materiálním povrchu bytí, se na dítě dívala ještě dlouho před tím, než se narodilo. Ze snu a znamení dokázala odhadnout, kdo přijde na svět, který předek, který válečník, která léčitelka nebo dokonce které božstvo. A protože to, co řekla, také souhlasilo, zdála se tato stařena být samotnou osud spřádající nornou.

Na své cestě si všímala různých znamení, zvířat, která jí zkřížila cestu, větru, slunce i měsíce. Ti všichni jí mohli poradit, jak bude porod probíhat. Přišla i v té nejtemnější nocí. Nebála se, protože byla stařenou ze živého plotu, která zná noční stranu bytí i její obyvatele.

V domě požadovala, aby se otevřely dveře i okna, aby se uvolnily tkaničky od zástěry i od bot a aby se rozpletly uzly. To aby se dítě na prahu neudusilo nebo aby tam neuvázlo. Poradila rodičce uklidňujícími slovy a znala i správná pořekadla, kterými mohla přivolat paní Holle, Saligu nebo jiné bohyně. Indická porodní bába zpívala védské porodní mantry, zatímco u Germánů kreslila ochranné runy.

Moudrá stařena dala rodičce do levé ruky kytici pelyňku, protože v této ženské bylině přebývá ochránkyně matek, paní Holle nebo Artemis. Kromě toho vykouřila lože i místnost uklidňujícími bylinami a bylinami, které brání přístupu zlých sil. K ním patřily i pelyněk a třezalka.

Když dítě leželo špatně, takže hrozil těžký porod, tiskla a masírovala břicho, až začala být poloha správná. Tato metoda je doložena téměř od všech přírodních národů.

Přestože se starala o všechny nutné, praktické záležitosti, nacházela se porodní bába zároveň v extatickém stavu. Jako průvodce duší se vydala k dítěti, které se objevilo na prahu pozemského života. Hovořila s ním, dodávala mu odvahu, tak říkajíc ho vzala za ručičku a vedla ho, zatímco ho děložní stahy nesly porodním kanálem. V Jižní Africe porodní báby často kouří marihuanu, která jim usnadňuje cestu do nadsmyslových sfér.

Zdroj: Čarodějná medicína, nakladatelství Volvox Globator

Související články

Mužské šestinedělí v různých kulturách

19.1.2001 00:00

Porod doma

27.3.2000 00:00

Jak se léčil lid

19.3.2000 00:00

Přirozený porod - příjemnější cesta na svět

18.3.2000 00:00

Jak léčili děti

15.3.2000 00:00

Přidat komentář

 
* *