Porod prvních českých paterčat

31.5.2013 00:01
Rodina a děti

Porod prvních českých paterčat je mimořádnou událostí. Paterčata, počatá přirozenou cestou, se narodí tuto neděli v 31. týdnu těhotenství. Podle lékařů se hledal optimální čas, kdy už je možné rodit a neohrozit ani matku, ani novorozeňata.

 “U vícečetných těhotenství záleží na tom, v jakém stavu miminka jsou, jak brzy si můžeme dovolit je porodit. Čím později se rodí, tím lépe pro děti. Na druhou stranu ale delší přebývání v děloze, zejména při vícečetných těhotenstvích, nese určitá rizika,“ řekl  ČTK Petr Velebil, vedoucí porodního sálu podolské nemocnice, kde přijdou děti v neděli císařským řezem na svět.


    Kolem 30. týdnu váží paterčata každé kolem jednoho kilogramu. Pokud je v děloze pouze jedno dítě, mívá v tomto věku asi 1800 gramů. “Nezáleží ani tak na hmotnosti, jako spíše na stáří v gestačních týdnech. Čím starší, tím lepší,“ dodal. Předčasně narozené děti mohou mít problémy především s dýchacím systémem. I proto matka dostávala léky na posílení dětských plic. Předčasný porod je podle lékařů takový, který se odehraje mezi 23. a 38. týdnem těhotenství.


    “Nezralost (budoucích novorozenců) bude zásadní, i když jsme udělali všechno, včetně podání léků, které by připravily jejich plíce. Samozřejmě nemůžeme říct, že komplikace nebudou,“ řekla dnes ČTK vedoucí oddělení porodnice ÚPMD Alena Měchurová. První česká paterčata se mají narodit třiadvacetileté Alexandře Kiňové z Milovic, která je podle lékařů ve velmi dobrém fyzickém i psychickém stavu a na miminka se těší.


    Paterčata přijdou na svět císařským řezem, který se volí u všech vícečetných porodů nad dvě děti. “Ani trojčata ani čtyřčata a tím spíše paterčata se nerodí normálním způsobem, protože rizika by byla obrovská,“ uvedl Velebil. Porod císařským řezem probíhá podle něj většinou velmi rychle.


    “Od zahájení operace do okamžiku narození miminek je většinou velmi krátká doba, je to otázka několika málo minut. Snažíme se postupovat opravdu rychle, aby byla miminka na světě co nejdříve,“ uvedl porodník. Zbytek operace trvá většinou hodinu.


    V podolské nemocnici se nebude připravovat žádný speciální sál. “Operace proběhne na běžném operačním sále,“ uvedl Velebil. Rodit bude speciální tým porodníků posílený o pediatry, porodní asistentky a sestřiček. O každé miminko bude individuálně postaráno, dodal lékař. Hned po porodu půjdou novorozenci do inkubátorů. “I tam bude péče individuální, jak rozhodnou neanotologové, speciální dětští lékaři,“ uvedl Velebil.


    Vícečetných těhotenství je v Česku poměrně hodně. Z 99 procent se ale jedná o dvojčata. “Frekvence dvojčat je navíc v Česku vyšší než v řadě evropských zemí,“ uvedl Velebil. Trojčat se narodí mezi deseti a dvaceti každý rok. “Čtyřčata byla naposledy v roce 2003,“ dodal lékař.


    Na světě žije asi stovka paterčat. Zatím poslední se narodila v neděli v americkém Utahu. Šance, že se narodí paterčata, je 1:55 milionům.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

máma má velkou šanci ..vypadá mile on taky .jsou již známí a první...
ona  |  8.6.2013 19:33

šetři těma tečkama, nedá se to číst. On jí neopustí, víš co to je...
šetři  |  8.6.2013 19:36

Paterčat je v prdeli,vy vystresované,líné dévky za prachy,co si tak...
Kojení  |  25.8.2013 12:37

Stačí se jen podívat do Řecka tam vědí jak na ně! Tam nesmějí...
???  |  25.8.2013 14:20

To máš pravdu, že existují země, kde useknou za zlodějinu ruku....
???  |  25.8.2013 19:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *