Porod jen s asistentkou

8.1.2003 00:00
Rodina a děti

Až 300 miliónů korun ročně by mohlo podle České asociace porodních asistentek ušetřit zdravotnictví, kdyby nekomplikované porody mohly vést asistentky bez dohledu lékařů. ČTK to řekla předsedkyně asociace Ivana Königsmarková. Současná legislativa dává ženám dvě možnosti. Buď porodí v nemocnici, nebo doma. Chybí možnost zvolit alternativu bezpečného porodu za přítomnosti porodní asistentky.

Občanské sdružení Centrum aktivního porodu připravilo projekt prvního českého porodního domu, který vzniká v bývalé mateřské školce v Hrabákově ulici v Praze 11. Jestliže to zákon umožní, mohly by zde přijít na svět první děti koncem příštího roku. Porodní dům by měl maminkám poskytnout při nekomplikovaném těhotenství domácí prostředí a profesionální bezpečí, uvedla organizátorka projektu Zuzana Štromerová. Zatím se ve vybraném objektu konají různé vzdělávací akce.

Podle Světové zdravotnické organizace jsou asistentky hlavním poskytovatelem porodní péče. Jde o odbornice na vše, co je s příchodem dítěte na svět spojeno, a jejich práce není tak drahá jako péče lékařů. Mary Zwartová z Nizozemska novinářům řekla, že dvě třetiny Holanďanek rodí za přítomnosti asistentek, desetině pomáhá praktický lékař a zhruba pětině žen porodník. Péči asistentek hradí zdravotní pojišťovny. Pokud by maminka chtěla rodit v nemocnici a neexistoval by pro to medicínský důvod, musela by porod zaplatit.

Také německé pojišťovny se podle informací na semináři snaží, aby co nejvíce žen rodilo s asistentkami. Důvodem je především to, že jejich práce je levnější.

V Čechách působí několik občanských sdružení, která stále intenzívněji usilují o to, aby si ženy mohly zvolit, jak budou přivádět na svět své potomky.

Zdroj:ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Děkuji Vám za článek. Myslím, že naše zkostnatělé zdravotnictví by...
Anna  |  8.1.2003 11:16

Milá Anno, přeji ti aby si měla na svůj boj sílu. Já zatím rodinu...
Alice  |  9.1.2003 10:09

Milá Anno, budu ti držet palce,aby ti vše ve zdraví miminka i tebe...
Tereza  |  18.3.2008 20:10

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *