Rizika porodu doma

Rizika porodu doma

3.11.2006 00:00  |  Rodina a děti

Porody doma jsou podle odborných společností porodníků a lékařů pečujících o novorozence zbytečným hazardem se zdravím a životem novorozenců i matek. Čtyři procenta rodiček v Česku loni prodělala nějakou zdravotní komplikaci, která by mimo nemocnici mohla ohrozit jejich život. Novinářům to řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Tomáš Peterka.... celý článek

Komentářů: 15 | Poslední komentář: 15.9.2010 14:17

Komentáře

reagovat 3.11.2006 19:57 - Denisa

No jsem rada, ze taky nekdy vyjde clanek od lekare a ne jen tuny clanku od blaznivych domorodek.

reagovat 3.11.2006 20:27 - Helena

Jo,rodit doma je sileny riziko.

reagovat 3.11.2006 20:39 - Jana

To může udělat jen nezodpovědná matka.

reagovat 3.11.2006 20:44 - Rob

Jo, zato v nemocnici je to všechno v poho. Pokud máte zájem, mohu Vám ukázat na mé dceři, co dokáží "porodníci", bez kterých to nejde.

reagovat 4.11.2006 20:39 - Jana

Vzhledem k vybavenosti porodnice a k personálu je jistější rodit v nemocnici, samo Robe, jsou vyjímky..možná by tvá dcera dopadla ještě hůř nebýt " porodníků".

reagovat 6.11.2006 20:09 - Alena

Nesouhlasím. Lékaři dlouhodobě pracují s lidským strachem, který si ve výsledku vyžádá porod v porodnici, protože strachem sevřená žena porodit sama bez pomoci nedokaže. Nic proti lékařům a porodnicím, ale ženy které znám, že rodily, doma nejsou žádné nezodpovědné husičky. Je jich něco kolem 4% ze všech rodiček, nevím proč toto malé číslo vyvolává takové odmítavé nemoce. V demokratickém státě považuji za právo ženy rozhodnout se nerodit v porodnici. Naše legislativa se vehementně brání zřízení porodních domů a také znemožňuje ženě rodící doma odborný doprovod na místě, které si k porodu vybere, to bych viděla jako problém. Ještě se zeptám Denisy, kde vyšli ty tuny článků, které zmiňuje. A také by mě zajímalo, zda všechny tyto články byly tak nátlakové, že to vyvolalo odpor z pocitu, že od zítra musí všechny ženy rodit doma? Předem děkuji za odpovědi.

reagovat 17.12.2006 16:30 - lenka

Naopak - na stránkách www.midwiferytoday.com se dočtete a můžete vidět různé statistiky, které dokazují, že pro zdravou těhotnou ženu s fyziologickým těhotenstvím je porod doma s odbornou pomocí asistentky nejbezpečnějším řešením. Chápu, že lékařská lobby je u nás silná, protože oni si moc dobře uvědomují, že porodní asistentky by zvládly mnohé - a pojišťovny by to stálo méně peněz. Naštěstí je stále více lidí, kteří umí anglicky, jsou si schopini přečíst dostatek relevantních informací a podle těch se zařídit. Tím neříkám, že pouze porody doma jsou to nejlepší, ale jako reálná nabídla by měly existovat. Už vysoký počet zdravotních sester a doktorek mezi ženami, které rodí u nás doma je trochu zarážející.

k tomuto článku - divím se, že něco tak hloupého a tendenčního dokáže napsat žena!

reagovat 17.12.2006 18:26 - Monika

Ze zkusenosti v rodine bych porod doma v CR nedoporucovala. I kdyz je nemocnice treba 10 minut od bydliste, tak v praxi to vypada, ze pokud se neco prihodi - napriklad vyhreznuti pupecnikove snury (a to se muze stat kdykoliv u jakkoliv zdrave zeny), tak je cisar proveden az za 40 minut - coz znamena fatalni nasledky pro dite (duseni). Rozmyslala bych si tento risk. Mozna v zahranici, kde je toto beznou praxi a dobre sesynchronizovano s nemocnicemi, popr. stoji sanitka pred domame a je vni ihned moznost provest cisarsky rez, pokud je neco v neporadku (jako je to napr. mozne v Holandsku), tak tam je asi riziko minimalni.

reagovat 19.12.2006 14:38 - Aňa

Ano, zdravá žena s fyziologickým těhotenstvím by měla porod doma ustát. To, že porod proběhl v pořádku můžeme říci až PO porodu. Po úspěšném porodu. Žádná rozumná žena nemůže dopředu říci, že ona je zcela zdravá a její porod bude v pořádku. Nejsme v době, kdy se ženě narodilo deset dětí, z toho pět se nedožilo 2. narozenin a matka zamáčkla slzu a život běžel dál. Nejbezpečnějším místem pro porod je nemocnice, kdyby tomu tak nebylo, nikdy by v minulosti porodnice nevznikly. To neznamená, že v nemocnici nemůže dojít k úmrtí dítěte nebo matky, takovou moc ještě nemáme, ale riziko je nejmenší. Ano, porodnice nevypadají moc hezky, personál není vždy a všude příjemný, ale jde nám matkám a barvu koberce a úsměvy nebo o to, jestli dítě porodíme s minimálním rizikem?

Kdo ponese náklady na péči o dítě, jež se vinou nezodpovědné matky nedostalo včas k odpovídající péči, má odvařený mozek a leží v ústavu?

Která žena bude pak se sebou spokojená, jaká že je to dobrá rodička, když to zvládla bez těch "zbytečných doktorů"?

reagovat 7.2.2007 00:19 - Lada

podívejte se na stránky označené BMJ - british medical journal. Je tam mnoho studií dokazujících, že porod doma je pro zdravou ženu naprosto bezpečná záležitost - proto je to taky normální nabídka zdravotnických systémů v zahraničí. A není pravda, že v Holandsku stojí sanitka před domem - vím to, bydlím tady, rodila jsem doma a všem to tady připadalo normální, jen mé rodině v Česku ne. Prosím čtěte i zahraniční články, ne jen české, jeďte se k nám nebo do německa podívat - a pak piště, že porod doma je nebezpečný!

reagovat 1.5.2007 23:57 - Karotka

Žádné české porodní asistentky netvrdí, že by zdravá žena měla porodit mimo nemocnici. Pouze říkají, že žena by se měla mít možnost rozhodnout o místě porodu. Ženy, které se rozhodly rodit doma, také nikoho nenutí ke stejnému rozhodnutí.A do důsledku vzato, téměř každá žena začne rodit doma. To, že ne všechny, které plánují doma porodit dítě, tak učiní, je logické. Může dojít ke komplikacím, nebo žena prostě může změnit své původní rozhodnutí.Problémem je spolupráce porodních asistentek s nemocnicemi při převozu rodičky do nemocnice. Nemocnice nejeví zájem o řešení. Ale tento nezájem musí chtít řešit lékaři v nemocnicích, z druhé strany zájem je. Nemocnice jsou placeny z daní nás všech, proto by se měly postarat o všechny, kteří o to stojí.

reagovat 18.3.2008 22:27 - Michal ŠEBEK

souhlasím s tvrzením Lenky, cituji: " 17. 12. 2006 16:12:30, lenka

Naopak - na stránkách www.midwiferytoday.com se dočtete a můžete vidět různé statistiky, které dokazují, že pro zdravou těhotnou ženu s fyziologickým těhotenstvím je porod doma s odbornou pomocí asistentky nejbezpečnějším řešením. Chápu, že lékařská lobby je u nás silná, protože oni si moc dobře uvědomují, že porodní asistentky by zvládly mnohé - a pojišťovny by to stálo méně peněz. Naštěstí je stále více lidí, kteří umí anglicky, jsou si schopini přečíst dostatek relevantních informací a podle těch se zařídit. Tím neříkám, že pouze porody doma jsou to nejlepší, ale jako reálná nabídla by měly existovat. Už vysoký počet zdravotních sester a doktorek mezi ženami, které rodí u nás doma je trochu zarážející.

k tomuto článku - divím se, že něco tak hloupého a tendenčního dokáže napsat žena!"

osobně jsem názoru, že české porodnictví je na poměrně vysoké úrovni co se týče technikou, ale zdaleka nikoliv odborností a přístupem. Situace je totalitní, jsme nuceni k uniformovanému způsobu a jsou potlačovány základní práva. Ano, české zdravotnictví je business, a kdo tvrdí že ne, lže. Ve zdravotnictví se hrabou peníze, o nichž se nám nezdá, proto je zřejmé, proč lékaři si melou svojí a jsou schopni pošlapat i fakta. Pro prachy člověk udělá všechno, a lékaři si sakra dobře uvědomují, že porody doma by je o peníze přivedly. Lékaři v ČR= jako katolická církev v 13 století, co určí za špatné, to veřejnost žere aniž by přemýšlela.

reagovat 9.9.2010 01:05 - Dana

Jaké řeči čekat od doktorů, že? Strašení a odmítání toho, co jim je proti mysli. Porod není choroba! Oni opravdu z každého člověka rádi dělají pacienta. Tuhle tendenci vidíte i v reklamách.Užívejte to a to, (i když vám nic není)...nesmíme se stát rukojmími!

reagovat 15.9.2010 13:05 - jajk

Jaké řeči čekat od...

no tak udělej rukojmí ze svýho dítěte, ty slepice

reagovat 15.9.2010 14:17 - Dana 2

souhlasím s tvrzením Lenky,...

a co budete dělat při porodu doma, když se např.

začne předčasně odlučovat placenta - ohrožen život plodu - nemá kyslík, ohrožen život matky - krevní ztráta.

V posleb¨ní fázi porodu nedojde ke správné rotaci hlavičky a ta uvízne v porodních cestách - patologické zpomalení či naopak zrychlování ozev plodu, vedoucí k nedostatku kyslíku a k nevratnému poškození mozku plodu?

Několikrát otočený pupečník okolo krčku plodu - při porodu se utahuje ..... nedostatek kyslíku pro plod - není - li okamžitá operační pomoc, plod zemře

Mám pokračovat? Co na to, porodní asistentky, budoucí maminky?
Pak si budete stěžovat kde?

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Žádné české porodní asistentky netvrdí, že by zdravá žena měla...
Karotka  |  1.5.2007 23:57

souhlasím s tvrzením Lenky, cituji: " 17. 12. 2006 16:12:30, lenka Naopak...
Michal ŠEBEK  |  18.3.2008 22:27

Jaké řeči čekat od doktorů, že? Strašení a odmítání toho, co jim...
Dana  |  9.9.2010 01:05

no tak udělej rukojmí ze svýho dítěte, ty slepice
jajk  |  15.9.2010 13:05

a co budete dělat při porodu doma, když se např. začne předčasně...
Dana 2  |  15.9.2010 14:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *