Rizika porodu doma

3.11.2006 00:00
Rodina a děti

Porody doma jsou podle odborných společností porodníků a lékařů pečujících o novorozence zbytečným hazardem se zdravím a životem novorozenců i matek. Čtyři procenta rodiček v Česku loni prodělala nějakou zdravotní komplikaci, která by mimo nemocnici mohla ohrozit jejich život. Novinářům to řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Tomáš Peterka.

Argumentace propagátorek porodu v domácím prostředí, které tvrdí, že by tak měly rodit zdravé ženy, je podle něj lichá, protože porod se může v kterékoli fázi zkomplikovat. Největším rizikem pro ženu je velká ztráta krve a embolie.

Podle neonatologa Jiřího Zicha je plod během porodu ohrožen řadou rizik, která dopředu nikdo nezná. V nemocnici lze plod během porodu i novorozence monitorovat a lékař včas v případě potřeby zasáhne. Při porodu je dítě ohroženo například nedostatkem kyslíku a bezprostředně po narození mohou vzniknout komplikace při nástupu dýchání a krevního oběhu. Nedostatkem kyslíku při porodu je ohroženo až pět procent dětí. Také adaptační proces je relativně složitý a desetina novorozenců má nějaké zdravotní problémy.

Některé české porodní asistentky a ženy upřednostňují porod mimo nemocnici. Tvrdí, že pokud je žena zdravá, měla by prodělat přirozený, žádnými léky neovlivněný porod v domácím prostředí, které je přátelštější.

Zich řekl, že podle údajů v zahraničních odborných časopisech je 12 až 32 procent rodiček, které si naplánovaly porod doma, pro různé komplikace nakonec transportováno do nemocnice.

Peterka uvedl, že v roce 1991 v ČR zemřelo v souvislosti s těhotenství, porodem nebo šestinedělím 21 žen, loni to bylo devět žen. V roce 1974 zemřelo téměř 3000 novorozenců, loni jich bylo 206. V Nizozemsku, kde rodí doma 30 procent žen, je úmrtnost matek a novorozenců v porovnání s Českem dvojnásobná.

Mimo porodnici se v Česku narodí ročně zhruba 200 dětí, to jsou dvě desetiny procenta. Přibližně jen ve čtvrtině případů jde o plánovaný porod doma. V USA to jsou dvě až tři procenta dětí, v Británii až pět procent. V Nizozemsku se doma sice odehraje 30 procent porodů, ale jejich počet stále klesá. Za 40 let se počet domácích porodů v této zemi snížil o polovinu.

Česko je na čtvrtém místě v nízké novorozenecké úmrtnosti, lépe jsou na tom jen Island, Finsko a Švédsko.

Jitka Klejnová - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Žádné české porodní asistentky netvrdí, že by zdravá žena měla...
Karotka  |  1.5.2007 23:57

souhlasím s tvrzením Lenky, cituji: " 17. 12. 2006 16:12:30, lenka Naopak...
Michal ŠEBEK  |  18.3.2008 22:27

Jaké řeči čekat od doktorů, že? Strašení a odmítání toho, co jim...
Dana  |  9.9.2010 01:05

no tak udělej rukojmí ze svýho dítěte, ty slepice
jajk  |  15.9.2010 13:05

a co budete dělat při porodu doma, když se např. začne předčasně...
Dana 2  |  15.9.2010 14:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *