Poradna rané péče při středisku Benjamin

24.1.2007 00:00
Rodina a děti

Péče o rodinu s dítětem s postižením je jednou z priorit sociální politiky. Proto nový Zákona o sociálních službách přináší rodinám s dětmi s postižením různé možnosti, kde hledat pomoc pro své dítě. Pro rodiny s nejmenšími dětmi je určena služba raná péče, která pomáhá nejen dítěti, ale celé rodině.

Jejich situaci nám přibližuje Jana Vavrečková, pracovnice Poradny rané péče při středisku Slezské diakonie Benjamín v Krnově: "Narození dítěte se zdravotním postižením se stává pro rodinu velkou zátěží, pro to je důležité, aby rodičům v této nelehké situaci byla včas nabídnutá pomoc. Naše služba je určena rodinám s dítětem od narození do sedmi let, u kterého existuje možnost ohrožení vývoje ze zdravotních důvodů, které má mentální, pohybové nebo kombinované postižení anebo autismus. Také se na nás mohou obrátit rodiče, kteří si z nějakého důvodu nejsou jistí správným vývojem svého dítěte."

Raná péče je terénní služba to znamená, že poradkyně dojíždí přímo do domácnosti rodiny, neboť důvěrně známé prostředí je pro dítě, ale stejně tak i pro rodinu nejméně stresující. Poradkyně rané péče při středisku Benjamín v Krnově vyjíždějí do rodin, které projeví zájem, do vzdálenosti 80 km. Po vzájemné domluvě je možné setkávat se přímo v Poradně rané péče při středisku Benjamín v Krnově.

Jana Vavrečková dále upřesňuje: "První schůzku si zájemce o službu domlouvá zpravidla telefonicky. Na první schůzku přicházejí dva poradci, kteří seznámí s dítětem i rodiči, informuji rodiče o nabízených službách. Společně s rodiči se domluví na formách další spolupráce. Každá další návštěva se pak odvíjí podle potřeb rodiny".

Délka a průběh návštěvy se vždy řídí potřebami a přáním rodičů. Každá rodina má svou poradkyni, která podporuje jednotlivé členy rodiny tím, že jim naslouchá, pomáhá nalézt řešení problémů, předává zkušenosti... dále s rodiči konzultuje jednotlivé postupy práce s dítětem, pomáhá při výběru vhodných hraček a rehabilitačních pomůcek, poskytuje sociálně právní poradenství a zprostředkovává kontakty na další odborníky. Veškeré služby jsou poskytovány zdarma.

Autor článku: Ivana Pavlíková
Koordinátorka Poradny rané péče při středisku Benjamín, Slezská Diakonie
tel: 731 191 868, www.sdk.cz/benjamin

Související články

Co nabízí raná péče rodičům dětí s postižením?

30.5.2006 00:00

Co znamená raná péče?

20.7.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese:...
Prosba  |  1.12.2011 20:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *