Podle nového zákona povoleno umělé oplodnění jen do 40 let

Podle nového zákona povoleno umělé oplodnění jen do 40 let

8.2.2006 00:00  |  Rodina a děti

Lidé, kterým je více než 40 let, se nebudou moci pokusit o umělého oplodnění. Nový zákon, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna a který mění pravidla pro asistovanou reprodukci, výslovně říká, že dárcem spermií může být pouze muž ve věku od 18 do 40 let. Stejné pravidlo má platit i pro dárkyně vajíček. Napsala to minulý týden Mladá fronta Dnes (MfD).... celý článek

Komentářů: 7 | Poslední komentář: 1.6.2017 19:21

Komentáře

reagovat 9.2.2006 01:32 - Denisa

Zdenek Koudelka to je machr - on nevi pro co vlastne hlasoval. On totiz nehlasoval, on hailoval a ted to nechce priznat. Nemci taky meli sklon k vyhlazovani obyvatelstva a tento zakon je neco podobneho. Ach jo, skoda, ze nebyl schvalen pred par lety, aby se nam tyto druhy poslancu nemnozily.

reagovat 9.2.2006 08:52 - dodo

Denisa, vtipné! Bohužiaµ aj otrasne pravdivé. Bije sa to i s ostatnými zákonmi o zdraví a zdravotníctve. Určite to ešte dozná zmeny.

reagovat 12.2.2006 08:36 - alka

Je to příšernost!Vzhledem k tomu, že velká část manželů nebývá stejného věku , ale partner bývá starší,tak prakticky se může stát toto. Ženě je např. 35-38 ale manželovi už 42-45.Takže buď by měla žena podstoupit oplodnění od úplně cizého neznámého pána-dárce do 40 let, nebo nemít dítě.A v naší republice ,kde se rodí velmi málo dětí a posouvá se věk rodiček (a i otců),tak mi to příjde jako nebetyčná kravina co zase naši zástupci lidu schválili!!

reagovat 18.4.2006 09:22 - Šárka

Hrozné! Už jenom to, že v našem státě neni dovoleno umělé oplodnění od neznámého dárce a teď ještě tohle, vždyť se porodnost ještě sníží než zvýší, kolik je párů a lidí, kteří se snaží mít vlastní děti a díky našim politikům a jejich krátkozrakosti mít nemohou.

reagovat 26.4.2006 18:36 - Tomáš

Věkový limit pro umělé oplodnění by neměl platit pro manžele

Praha 26. dubna (ČTK) - Věkové omezení pro umělé oplodnění se zřejmě nebude týkat manželských či partnerských párů. Pro anonymní dárkyně vajíček by měl ale platit věkový limit od 18 do 35 let, pro anonymní dárce spermií bude horní hranice o pět let vyšší. Sněmovna dnes na návrh Senátu upravila zákon o výzkumu na lidských kmenových embryonálních buňkách. Předloha v původní verzi bránila muži po čtyřicítce darovat mladší partnerce spermie. Nyní normu posoudí ještě prezident.

Poslanci vyhověli Senátu i v dalších bodech upravujících pravidla pro asistovanou reprodukci. Zákon bude například přikazovat zachování anonymity dárců a neplodných párů. Předejít by se tak mělo tomu, aby dítě mělo dva známé otce - jednoho biologického a jednoho podle matriky. Neplodné páry by také nemusely podstupovat nákladná genetická vyšetření, která by jejich snahu o potomka zbytečně prodražovala a komplikovala. Záležet bude vysloveně na posouzení lékařů, zda jejich zdravotní stav bude umožňovat zdárnou asistovanou reprodukci.

Norma má zejména stanovit podmínky pro výzkum na lidských embryích; vědcům má umožnit práci s oplodněnými vajíčky, která nebyla využita při asistovaném oplodnění a byla by zničena. Výsledky výzkumu mají pomoci rození zdravých dětí a léčbě nemocí, které současná medicína léčit neumí. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků jimi lze léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně.

Výzkum budou moci provádět pouze akreditovaná pracoviště při splnění všech etických požadavků, které jsou spojeny s darováním nepotřebných embryí. Zákon výslovně zakazuje reprodukční klonování buněk a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi. Vědeckým pracovištím, která by pravidla porušila, by hrozila pokuta až dva miliony korun, vědcům pak také zákaz činnosti nebo až osm let vězení.

Proti zákonu se ve sněmovně postavili lidovci, kteří o něm tvrdí, že degraduje počínající lidskou bytost na surovinu. Zásadně ho odmítají také aktivisté z Hnutí pro život. Vážné znepokojení nad ním vyjádřili i katoličtí biskupové. Žádná lidská bytost, a tedy ani lidský zárodek, by podle jejich přesvědčení neměl být prostředkem pro dosažení prospěchu druhých.

Tomáš Neřold - ČTK

reagovat 31.5.2017 19:39 - Jarmila

je možné umělé oplodnění v našem věku? žena 48let muž 66let přeje si ještě potomka

reagovat 1.6.2017 19:21 - Mužovi

je možné umělé...

nestojí nebo pročpak uměle.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je to příšernost!Vzhledem k tomu, že velká část manželů nebývá...
alka  |  12.2.2006 08:36

Hrozné! Už jenom to, že v našem státě neni dovoleno umělé oplodnění...
Šárka  |  18.4.2006 09:22

Věkový limit pro umělé oplodnění by neměl platit pro manžele...
Tomáš  |  26.4.2006 18:36

je možné umělé oplodnění v našem věku? žena 48let muž 66let přeje...
Jarmila  |  31.5.2017 19:39

nestojí nebo pročpak uměle.
Mužovi  |  1.6.2017 19:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *