Podle nového zákona povoleno umělé oplodnění jen do 40 let

8.2.2006 00:00
Rodina a děti

Lidé, kterým je více než 40 let, se nebudou moci pokusit o umělého oplodnění. Nový zákon, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna a který mění pravidla pro asistovanou reprodukci, výslovně říká, že dárcem spermií může být pouze muž ve věku od 18 do 40 let. Stejné pravidlo má platit i pro dárkyně vajíček. Napsala to minulý týden Mladá fronta Dnes (MfD).

"Z mého pohledu je to jednoznačně diskriminující opatření," řekl MfD Zdeněk Malý z brněnské Kliniky pro léčbu neplodnosti a ženských nemocí. Mezi lidmi, kteří se snaží o umělé oplodnění na klinice, je podle něj dost čtyřicátníků.

Nový zákon kritizuje podle MfD i Radomír Thaler z centra asistované reprodukce Sanatoria Art v Českých Budějovicích. "To, co schválili, je scestné. Za dárce spermie bude považován i manžel, který by neměl být omezován, pokud chce mít tímto způsobem dítě i po čtyřicítce," řekl Thaler.

Deník napsal, že mnozí poslanci ve středu ani netušili, co schválili. Pravidla byla totiž připojena do zákona, který zakazuje klonovat člověka, ale umožňuje vědcům výzkum na buňkách získaných z lidských embryí. Vědci a lékaři si od zákona slibují pokrok při léčení vážných nemocí, jako je třeba cukrovka nebo Alzheimerova choroba.

"Nemůžeme vědět všechno," namítl podle MfD poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka, když byl dotázán, zda ví, pro co zvedl ruku. Na otázku, zda je správné diskriminovat zákonem ty, jimž už bylo 40 let a chtějí se takto pokusit o dítě, odvětil: "Já nevím o žádném ústavním právu mít dítě."

MfD napsala, že na chybu v zákoně upozorňoval lidovec Vladimír Říha, ale marně. Jeho pozměňovací návrh sněmovna nepřijala.

Za sporný paragraf v zákoně může podle MfD ministerstvo zdravotnictví. To však věkové omezení pro dárce brání. "Jedná se především o snížení medicínských rizik," řekla mluvčí ministerstva Jana Kocová. Slíbila, že nejasnosti napraví ministerská vyhláška.

Šéf sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Jaroslav Krákora (ČSSD) přiznal, že v zákoně je nesmysl. "Napravíme to novelou. Museli jsme ale schválit celý zákon. Čekali na něj vědci," řekl MfD.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

http://www.ivf-motol.cz/...
Pár tipů  |  31.5.2018 12:27

Jak ostatním...snad tomu teleti Jonymu.
?  |  31.5.2018 17:03

Jenom jsem tu chtěl poukázat na to že zakládat rodinu ve 40 není...
Johny  |  31.5.2018 23:39

Chtít, nechtím může člověk cokoliv - Někdy to prostě nejde, neni...
Marie  |  1.6.2018 10:10

a chlap do 30 let. Pak na prd spermie.
správně,  |  1.6.2018 15:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *