Počítač dešifruje pláč kojenců

30.3.2004 00:00
Rodina a děti

Rozpoznat, zda pláčem a křikem dává novorozenec najevo, že má hlad, potřebuje přebalit, nudí se, nebo má naopak vážné zdravotní problémy, nedokáží ani matky, natož lékaři. Těm má napříště pomáhat odhalit příčiny nářku kojenců nový počítačový software, který vytvořili italští vědci.

Vyvinuli jej na základě dlouhodobého monitorování a pečlivého vyhodnocení akustických projevů novorozenců, z nichž jedna polovina byla naprosto zdravá, druhá trpěla nejrůznějšími chorobami.

"Sestavit software bylo o to těžší, že každé z miminek vyjadřuje své pocity a potřeby zcela individuálně a odlišně od ostatních," uvádějí autoři projektu neuropsycholog Carlo Lenti z Milána a psycholožka Daniela Lenti Boerová z univerzity Val di Aosto. Přesto se jim na základě pečlivé analýzy podařilo zjistit, že nemocné děti vydávají zvuky o vyšší akustické frekvenci než ostatní.

"Program sice nedovede odhalit, zda konkrétní jedinec přišel na svět s vrozenou srdeční vadou či jaterními potížemi, nicméně dokáže určit, kterému z novorozenců by lékaři ihned po narození měli věnovat zvýšenou pozornost, protože není zcela zdravý," zdůrazňují vědci. Zařízení umožňující dešifrovat poselství skryté v nářku kojenců už bylo uvedeno do sériové výroby a postupně by se mělo stát součástí běžného vybavení ordinací dětských lékařů.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

tak to by me opravdu zajimalo jestli by mi ten pocitac poradil proc se mi...
jirka  |  7.4.2004 08:47

K radě by bylo třeba víc informací.Může potřebovat na záchod,může...
Pája  |  13.4.2004 15:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *