Plenky a ekologie

Plenky a ekologie

30.4.2001 00:00  |  Rodina a děti

Skupiny ochránců životního prostředí nedávno vyzvaly britské ministerstvo zdravotnictví, aby podpořilo používání látkových plen spíše než jednorázových. Podle organizace WEN (Women's Environmental Network) jsou pleny na jedno použití náročné na množství výrobních surovin, mají dlouhou dobu rozkladu (až několik století) a mohou také ohrozit zdraví dětí. Informoval o tom zpravodajský server BBC.... celý článek

Komentářů: 16 | Poslední komentář: 14.2.2015 13:57

Komentáře

reagovat 9.5.2001 20:39 - Klara

Mile ráda vypustím i to málo papírových plenek, které používáme (v noci, venku), protoze prani a zehleni plinek je zalezitosti meho muze. Obavam se ale, ze ne vsechny matky maji takoveho manzela a je pochopitelne, ze nez aby travily hodinu nebo dve denne pranim, vesenim, zehlenim a skladanim plinek, radeji zaplati ctyri koruny za jednu papirovku a zatizi zivotni prostredi. Nejdrive bych tedy zavedla v porodnicich postel i pro otce, aby se panove mohli naucit vsechno, co se uci cerstva maminka a prani plinek primo v porodnici bych jim sverila. Pokud nebudeme pomahat sobe navzajem, tezko muzeme pomahat prirode, kterou jsme (muzi) znicili.

reagovat 9.6.2001 04:59 - Janatris

1. Apelovat na matky, aby chránily životní prostředí používáním textilních plen, mi připadá jako chtít po cyklistech, aby chodili pěšky, protože jsou silnice přeplněné.

2. Když se mé sestře před lety narodilo miminko, byl zrovna její manžel týden doma s nohou v sádře. Chtěl samozřejmě nějak pomoct. "Budeš jen žehlit pleny," řekla mu. "Jo, klidně, to nic není."
Švagr na ten týden dodnes vzpomíná: "Kromě jídla, spaní, WC a cigarety na balkóně jsem žehlil od rána do večera."
Díkynevímkomu za jednorázové pleny.

Je velmi těžké zůstat v domácnosti 3-4 roky a přitom nezeslepicovatět, zachovat si svou slovní zásobu a být rovnocenným partnerem v debatě se svým mužem, který je denně uprostřed "varu". Žena se musí hodně snažit, aby jen nepobíhala mezi dítětem, pračkou a sporákem. Aby to jediné, o čem dokáže mluvit, nebyla rozšklebená dětská pašťéka, pacičky a "kuk na tě!"
Nedokážu si představit, že bych přišla i o ty dvě-tři hodiny denně, které si pro sebe ušetřím. Vstávám v v 7.00 a zastavím se až večer po uložení synka. To nastává čas na malé cvičení, sprchu, Banánové rybičky nebo na mého koníčka-psaní, mezitím samozřejmě večeře pro manžela nebo umýt nádobí. Ale stoupnout si ještě k žehlicímu prknu - to mi teda může vlézt celé lidstvo na záda.

3. Pokud Ministerstvo životního prostředí shledá papírové pleny opravdu závadnými, lépe než jakékoliv přesvědčování bude např. bombardování veřejnosti jasnými fakty, proč jsou látkové pleny pro dítě vhodnější (pokud tedy jsou). Každá máma dá přednost tomu, co je lepší pro její miminko, ne pro lidstvo do příštího tisíciletí.
Dalším krokem by zřejmě mělo být dát mamince v porodnici na výběr mezi látkovými a papírovými plenami. Že nejsou "podmínky k praní", jak se v článku píše, moc nechápu. Všechno oblečení pro miminka se musí prát při sto stupních, čímž se sterilizuje, pak se ještě žehlí či mandluje, čímž se spálí i nejvytrvalejší bacil. Pleny se perou jinak?

Jsou-li textilní pleny pro dítě skutečně lepší, plyne z toho i posílení naší ekonomiky - stačí přesvědčit rodiče a české textilky budou mít kšeft a nebude se muset dovážet ani vyrábět tolik drahých Pampersek, Huggiesek, Fixiesek...

Proč to tak u nás nefunguje? Zřejmě je pro náš stát používání i ekologické odstraňování papírových plen levnější. Nebo ten problém není tak horký. A jestli je horký a stát prostě nemá peníze investovat?
Můžeme chtít na matkách, aby tuto plínkovo-ekologickou politiku odpracovávaly ve svém "volnu" - (nemluvě o vodě, elektrice a pracím prášku)? Musím dodat, že mateřské dávky po prvních 6 měsících činí 2921,- Kč měsíčně.

Tím se opět dostávám k úvodní větě: Možná by bylo levnější přemluvit cyklisty, aby chodili pěšky...

reagovat 1.4.2006 20:16 - Kačka

Vím, že je tu už "mrtvé", ale třeba se sem někdo podívá :o).Já používám na syna látkové plenky a používám jak klasické čtvercové tak popolini, mám i jedny anglické tots bots (vím, že když psala Jánatris svůj příspěvek, tak tyhle látkovky u nás ještě nebyly). Nemám pocit,že bych nedělala nic jiného než žehlila (moderní plenky se nežehlí a čtvercovky - mám jich 50 ks - mandluji tak 1x do měsíce). Jsem moc spokojená, malý se v nich nikdy nepročůral, na rozdíl od pampersek.http://rodina.cz/plenky - album, kam dávají maminky používající látkové plenky své zkušenosti

reagovat 13.4.2006 10:29 - martina

ja se dívám, protože jako nastávající ekologicky smýšlejicí maminka chci pro dítě to nejoptimálnější z dnešních nabízených možností, zrovna jsem narazila na článek o bavlněných plenkách mio bambino a zdají se mi být to pravé vořechové, ovšem zatím vidím všechno jen z teoretické stránky, je možné, že po praktických zkušenostech získám jiný názor na věc a dám za pravdu janátris, prozatím s ní nesouhlasím, nejde mi tak ani o lidstvo jako o zemi, která je tak strašně lidstvem ničená, devastovaná, přitom stačí tak málo, jen se trochu méně chovat konzumně...

reagovat 22.7.2006 12:14 - Dáňa

Bohužel tu nikdo z Vás nezmínil možnost používat ekologické jednorázové plenky. Mám druhé dítě a vážně o nich začínám přemýšlet. Jsou sice dražší, což stále nechápu proč vše ekologické musí stát více. Ty co mají zahrádky s kompostem,je tam mohou s klidem hodit a do 8 týdnů! se tam rozloží. Dočetla jsem se,že jsou obzvláště vhodné pro děti s citlivou pokožkou. Pro zájemce jsem na to narazila na www.ekopleny.cz Hned bych používala látkové plenky (dnes již je větší výběr) kdyby tady fungovala služba placená státem,jako je to v některých zemích,kde vám odvezou a vyperou a znovu doručí vyprané dětské látkové pleny. I bych byla ochotná něco přispět :-)

reagovat 22.7.2006 12:44 - Jana

Mne by (mimo soutěž) čistě technicky zajímalo, jak se budou takové ekologické kompostovatelné pleny rozkládat na tom kompostu v zimě :o) Spíš bych čekala, že přijdu v březnu po oblevě, pětiměsíční hromada posraných plen rozmrzne a začne pracovat a já budu dva měsíce chodit na zahradu v plynové masce :o)

Jenom přidám zkušenost z rodiny - synovec narozdíl od Kaččiny zkušenosti (viz výše) pročůral látkové pleny během pětu minut od přebalení a jednorázovky byly to jediné, co mu vydrželo dýl. Asi je to individuální.

reagovat 20.4.2007 10:58 - leeeeena

Jsem maminka dvou holčiček,starší je 5let a látkové pleny jsem jenom zkoušela,nebyly nebo možná byly ale nesehnala jsem pořádné vrchní kalhotkly aby nepročůrala i oblečení,takže byla v papírovkách.Druhá dcerka 13m bohužel v papírovkách byla až do te´d.Jsem ekologicky smýšlející maminka jenom manžel je víc pohodlný než ekologický.Takže nákup celé sady popoliny zamítnul a já jakož žena bez příjmu musím být ticho....ale nyní konečně!!!!Dokázala jsem pro sebe veliký úspěch skoncovala jsem s kouřením můj první krok k ekologickému životu,prošla půdu vyhrabala staré čtvercovky a stareé ručníky a už jsem si ušila první kalhotkovou plenku,vrchní kalhoitky mám jedny zatím takže když se ušpinily tak dostala papírovou ale dovnitř látkovou takže vydržela 1papírovka na den ale na cestě už jsou další kalhotky.Tolik práce to není!!!!!!!

reagovat 27.8.2007 17:17 - Petra

Co se týče ekologie, jen bych chtěla upozornit, že jasný vítěz mezi jednorázovými versus látkovými plenkami není. Jsou studie, které dokonce potvrzují větší ekologickou náročnost u látkových plenek právě díky praní(2x větší spotřeba vody a až 4x větší spotřeba el. energie - tím i nárůst skleníkových emisí) viz. třeba link zde:http://www.mindfully.org/Plastic/Diaper-Not-Clear.htm Takže se maminky rozhodněte dle toho, co bude vyhovovat Vašemi miminku a né to co vám kdo říká.

reagovat 19.11.2008 22:23 - Petr

Vážení, všechno je svinstvo a podvod. Už od roku 1948 až do roku 1990 se používaly igelitové kalhotky a látkové pleny. Nikdy nebylo zaznamenáno že někdo měl nějakou nemoc z důvodu nošení igelitových kalhotek. Je pravdou že lajdácké ženy nechávaly dítě dlouho bez přebalení a docházelo k opruzení. Ale základem proč se najednou objevil takový názor že ftaláty škodí zdraví je čistě konkurenční tah! Základem bylo vytěsnit konkurenta z trhu. A to se bohužel v naších podmínkách povedlo. Přeci víme, jak se najednou po roce 1989 začínaly objevovat zahraniční firmy které nabízely na našem trhu jednorázové plenkové kalhotky. Ale že se s tím zaneřádíme životní prostředí o tom nikdo neuvažoval. Jsem igelitový fetišista a válím se v igelitu vice než 50 let a nepoznal jsem žádnou újmu na zdraví! Už jsou tu některé státy kde se vrací opět k původním igelitovým kalhotkám a látkovým plenám. V Německu lze vybrat obojí. A nebylo to krásné když naproti sousedka věšela pleny a náš stát byl o jednoho človíčka bohatější. A další sousedky aby nebyly pozadu se také snažily.

reagovat 28.11.2011 22:52 - J.

Vážení, všechno je...

Zcela s tebou souhlasím, Petře. Látkové pleny a igelitové plenkové kalhotky. A pětileté dítě nemusí být na plínách.

reagovat 1.12.2011 20:55 - Prosba

Ahoj,
udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj.
A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude !

MocMocDěkujeme

reagovat 1.1.2012 18:20 - Mila

Neni nic horsiho nez blbe emancipovana zenska na matersky,ktera je umanuta.Vzdyt jednorazovky jsou tez potazeny PVC,ale tam jim to nevadi-navic ta spousta chemie uvnitr!Vsechny tyhle vyrobci jsou nadnarodni koncerny,ktere maji z jednorazovek pro deti i pro dospele miliardove zisky,ktere"odkloni" z nasi republiky.To ze se tu tak roztahli je jen o tom,ze podmazli urcite politiky a krome toho,ze v otrockem rezimu(zeptejte se zamestnancu v Kimberley-Clark.jak s nimi zachazeji)zamestnavaji par ceskych obcanu.Zisk ale vyvezou a tady zustanou tuny po.sranych a po.canych plen.Dekuju,nechci.Navic diky tomu,ze se citi sussi,se deti pozdeji zbavuji plen a navic je pro ne tezsi v jednorazovkach pouzit nocnik.A jak pise Petr,skoro ctvrt stoleti deti vyrustaly na latkovych plenkach a igelitovych kalhotkach,bez automatickych pracek a susicek.A vsichni to ve zdravi zvladli a prezili-cim to.A spousta jich na ty doby jeste s laskou vzpomina.Ja dostaval bavlnu a igelit temer az do skoly a po vojne jsem si ho poridil znovu a mam ho na sobe treba i ted.Zajistuje me ve dne i v noci pred jakoukoliv nehodou a mokrou posteli.Pritom naklady na porizeni a udrzbu se pohybuji v radu korun za den.Ale ta jistota je k nezaplaceni-cestovani,ucpane dalnice,cizi mesto kde vas vyzenou z restaurace,kdyz zjisti,ze vam jde jen o WC,urologicke potize,ci jen zkazeny zaludek kdyz to potom jde smahem"dolem".Co je podle Vas-Vy slusni a bezchybni vetsi ostuda.Ja to vim a chranim se plenkami proti ni.A Vam-moralistum to preju az Vam to potece pred znamymi z nohavic a dosmrti to o Vas budou lidi vypravet,tak se nedivte.Cau

reagovat 2.1.2012 14:11 - Mary

Ráda bych tu připomněla (jak tu byla zmíněna hysterie kolem ftalátů), že všudypřítomné PET lahve jsou PolyEtylenTereftalátové. A to je zřejmě ok?

reagovat 2.1.2012 14:24 - matka

Vy z pitomých plen naděláte. Už si nepamatujete, když si už třeba půlroční dítě trošku cvrklo do plínky látkové, že dost často pročůralo i oblečení a ložní prádlo? I když se plínky třeba daly 2,3? Mně ty "moderní" plínky opravdu pomohly, 1. dítěti jsem dávala klasické látkové pleny a tose u nás pračka nezastavila, jela každý den jenom na plenky 2 pračky denně. Vyvářka + prášek na praní. + spousty pročůraných punčošek a dupaček, protože často se stalo, že plenky zkrátka prosákly, i když si děcko jenom učurlo. A také někdy ty opruzeniny, ač jsem mimčo přebálela hned a pleť pak omyla a vysušila, případně použila nějakou tu dětskou kosmetiku, i přes veškerou péči nás potrápili.U 2. dítěte jsem přešla na papírové plenky a byl klid. Se vším. To, že kolem nás je spousta vyloženě zbytečných věcí a zněčišťovatelů životního prostředí, nikoho nepobuřuje. Ale papírové plenky, které nejedné maminkce výrazně usnadní první měsíce malého drobečka a i jemu samotnému, se tady budou propírat pořád jako kravina, neekologické a výmysl moderních emancipúovaných žen a kdoví, co ještě.

reagovat 18.10.2013 17:37 - Jiří

Vážení, všechno je...

Zastávám stejný názor. Též nosím celý život igelitové plenkové kaalhotky a bavlněné plíny (jsem plenkový fetišista 24 hodin denně) a žádnou újmu na zdraví jsem nespozoroval.

reagovat 14.2.2015 13:57 - Ondrej

Zdravim vsechny, jen dalsi problem ekologie planety. Co treba miliarda vozidel kolik vyprodukuji denne ? Dokud bude ropa ,, zadarmo ,, nikdo se nad nicim nezamysli.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Neni nic horsiho nez blbe emancipovana zenska na matersky,ktera je...
Mila  |  1.1.2012 18:20

Ráda bych tu připomněla (jak tu byla zmíněna hysterie kolem ftalátů),...
Mary  |  2.1.2012 14:11

Vy z pitomých plen naděláte. Už si nepamatujete, když si už třeba...
matka  |  2.1.2012 14:24

Zastávám stejný názor. Též nosím celý život igelitové plenkové...
Jiří  |  18.10.2013 17:37

Zdravim vsechny, jen dalsi problem ekologie planety. Co treba miliarda...
Ondrej  |  14.2.2015 13:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *