Plenky a ekologie

30.4.2001 00:00
Rodina a děti

Skupiny ochránců životního prostředí nedávno vyzvaly britské ministerstvo zdravotnictví, aby podpořilo používání látkových plen spíše než jednorázových. Podle organizace WEN (Women's Environmental Network) jsou pleny na jedno použití náročné na množství výrobních surovin, mají dlouhou dobu rozkladu (až několik století) a mohou také ohrozit zdraví dětí. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Organizace argumentuje tím, že všichni rodiče, kteří v Británii navštěvovali kurzy zaměřené na péči o novorozence, se učili jak vyměňovat dětem jednorázové pleny a ne látkové. Rodiče, kteří se rozhodnou používat látkové pleny, tak obvykle v porodnici učinit nemohou, protože zde nejsou podmínky na jejich praní.

WEN požaduje, aby politika na podporu látkových plen zahrnovala: školení pro porodní asistentky o výhodách a používání látkových plenek, používání látkových plen v kurzech pro nastávající rodiče, zavedení těchto plen do porodnic a do oddělení nemocnic pro novorozence a matky.

Ekologické aktivisty znepokojují zejména škody, které používání papírových plenek zanechává na životním prostředí. "Rozkládající se pleny vylučují škodlivý plyn metan. Potrvá 200 až 500 let než se rozloží. Výroba jednorázových plen vyžaduje 3,5krát více energie, 8,3krát více neobnovitelných zdrojů a 90krát více obnovitelných zdrojů než pleny látkové. Produkují 2,3krát více odpadních vod a 60krát více pevného odpadu než látkové pleny," tvrdí se v prohlášení WEN.

"V jednorázových plenkách, které jsou v prodeji v Británii, byla nalezena chemická látka (TBT) známá tím, že narušuje sexuální hormony. TBT by neměla být v žádném výrobku pro domácnosti, natož v něčem, co se dotýká dětské pokožky," uvádí se dále.

Ekologům se nelíbí také výdaje na nákup a likvidaci více než miliónů jednorázových plen denně jen v samotné Británii. Roční náklady na odstranění více než miliónu tun papírových plenek podle nich činí 40 miliónů liber.

"Za jednorázové pleny pro první dítě by se mohly ušetřit náklady ve výši 600 liber. Ty se zvyšují s druhým a každým dalším dítětem, u nichž by látkové pleny mohly být používány znovu," soudí organizace.

"Když jsem byla těhotná, zajímala jsem se o cenu jednorázových plen. Pak jsem začala uvažovat, zda bych chtěla být každý den zabalena do něčeho vyrobeného z chemikálií, plastu a papíru. Rozhodla jsem se proto používat látkové pleny," vysvětluje Gina Purrmannová z Asociace pro látkové pleny (RNA). "Papírové plenky mají místo v našem moderním životním stylu, ale používáním látkových plen získáváme v každém směru," dodává.

Asociace výrobců hygienických absorbčních produktů (AHPMA) se domnívá, že papírové pleny jsou zdravou a hygienickou volbou. "Ani jednorázové ani opakovaně použitelné pleny si nemohou činit nároky na ekologickou nadřazenost. Zatímco papírové pleny jsou likvidovány na skládkách, praní látkových plen vyžaduje značné množství elektřiny, vody, pracích a dezinfekčních prostředků," stojí v prohlášení asociace. "Před použitím jakéhokoliv materiálu pro výrobu jednorázových plen je důkladně a obsáhle testována jeho bezpečnost," uvádí se dále.

Zdroj: ČTK/BBC

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Neni nic horsiho nez blbe emancipovana zenska na matersky,ktera je...
Mila  |  1.1.2012 18:20

Ráda bych tu připomněla (jak tu byla zmíněna hysterie kolem ftalátů),...
Mary  |  2.1.2012 14:11

Vy z pitomých plen naděláte. Už si nepamatujete, když si už třeba...
matka  |  2.1.2012 14:24

Zastávám stejný názor. Též nosím celý život igelitové plenkové...
Jiří  |  18.10.2013 17:37

Zdravim vsechny, jen dalsi problem ekologie planety. Co treba miliarda...
Ondrej  |  14.2.2015 13:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *