Pitný režim dětí

20.6.2005 00:00
Rodina a děti

Děti na rozdíl od dospělých nemají tak silný pocit žízně, aby cíleně vyhledávaly tekutiny. Přitom se voda v jejich těle obměňuje až třikrát rychleji než u dospělých. Denně by měly vypít aspoň dva litry. Lékaři proto doporučují dospělým, aby pečlivě hlídali pitný režim svých dětí.

Projevy nedostatku vody mohou být poměrně výrazné. Dítě je neklidné, někdy až nadmíru zlobivé, může trpět i bolestmi hlavy, uvedl Petr Tláskal z Fakultní nemocnice v Motole.

Vedle množství je důležité hlídat i druh nápojů, které dítě pije. Není asi nijak překvapivé, že slazené a sycené nápoje nejsou pro dítě to pravé. Vysoký obsah cukru zvyšuje riziko vzniku zubních kazů a obezity. U kolových nápojů se přidává i negativní vliv kofeinu na dětský organismus.

"Sycené nápoje mohou dále komplikovat trávení. Také jich člověk vypije méně než nesycených nápojů," upozornil Tláskal.

Tekutiny podle něj nedoplní ani silný černý čaj, který je v mnoha rodinách servírován k snídani. Doplnit by je měla sklenice džusu, mléka či vody.

Tláskal ale doporučuje ředit džusy pro jejich vysoký obsah cukru vodou.

Nejvhodnějším zdrojem tekutin je pro děti ale obyčejná voda. Dětem, kterým nechutná, ji mohou rodiče dochutit ovocnými sirupy. "Rodiče musí hlídat, co děti pijí. Neměl by ale převažovat jen jeden typ nápoje, důležité je zachovat jejich pestrost," radí rodičům lékař.

Karel Čada - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To zas bude nějaký výživářský "expert", když doporučuje dětem...
Bára  |  20.6.2005 16:28

Na vyvolani diabetu 1. typu u deti je mleko nejlepsi :-[[
rentle  |  20.6.2005 17:34

který na žízeň doporučuje pít mléko.To je přece brané jako...
Pája  |  28.6.2005 10:48

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na pitný režim. Dítě má 8kg...
Lada  |  15.9.2013 18:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *