Pětina těhotných Češek má poruchu štítné žlázy

20.2.2013 00:01
Rodina a děti

Pětina těhotných Češek má kvůli nedostatku jódu poruchu štítné žlázy, ukázal dvouletý výzkum endokrinologů hrazený Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Uvedla to Mladá fronta Dnes (MfD).

Porucha štítné žlázy může ohrozit nenarozené dítě. Vyšetření, které by tento zdravotní problém problém odhalilo, stojí pár stokorun, ale české pojišťovny ho podle deníku v současné době nehradí.


 Během výzkumu se podle MfD podařilo vyšetřit přes 3000 těhotných Češek. “Ukázalo se, že celých 19 procent žen by se mělo léčit se štítnou žlázou, a 3,3 procenta z nich dokonce přímo ohrožovaly život a vývoj svého nenarozeného dítěte, a musely se proto začít okamžitě léčit,“ píše deník.


    Nedostatek jódu a z toho plynoucí snížená funkce štítné žlázy jsou přitom jednou z příčin toho, že ženy nemohou otěhotnět. A když už otěhotní, tak se dítě hůř vyvíjí a hrozí, že je žena nedonosí. Kvůli tomuto problému se také rodí děti s nižší inteligencí.


    Česká endokrinologická společnost usiluje podle MfD o to, aby ženy s poruchou štítné žlázy byly odhaleny včas a léčeny. “Projednávali jsme to samozřejmě s pojišťovnami, ideální by bylo, kdyby se hradil v rámci základních těhotenských vyšetření i tento test na štítnou žlázu. Jenže ve zdravotnictví je to momentálně prostě tak, že nejsou peníze,“ cituje list endokrinoložku Zdeňku Límanovou. Podle ní tak nezbývá než doporučit všem ženám v těhotenství, aby do sebe dostaly jod. Což je možné jednak díky mořským produktům nebo díky tabletkám.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pěkný den, jestli chcete ušetřit, tak koukněte na web kupi.cz:...
Jana  |  23.2.2013 12:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *