Pesticidy a dětská leukémie

29.3.2006 00:00
Rodina a děti

Nová studie, publikovaná v lednovém vydání časopisu Occupational and Environmental Medicine, ukazuje, že u těhotných žen a dětí vystavených působení pesticidů (chemických prostředků určených k hubení škůdců na kulturních rostlinách, zásobách potravin i krmiv) a sprejům proti hmyzu se dvounásobně zvýšuje riziko onemocnění dětskou leukemií.

Vědci podrobili 280 matek dětí trpících akutní leukémií detailním rozhovorům a zjistili znepokojující spojení mezi fungicidy/insekticidy a leukemií. Zjistili, že děti matek, které v domácnosti či na zahradě používaly spreje na rostliny, repelenty proti hmyzu či šampóny obsahující fungicidy (pesticidy působící proti houbám a plísním) a insekticidy (pesticidy proti hmyzu) v době těhotenství nebo dlouho po něm, měli více než dvojnásobnou šanci onemocnět než ostatní děti. Dokonce i šampóny proti vším, obsahující insekticidy, zvyšovaly riziko.

Nejčastěji se s výskytem leukémie spojuje působení pesticidů skupiny karbanátů, používaných do sprejů na rostliny, šampónů proti vším a sprejům proti hmyzu.

Leukemie je nejčastější rakovinové onemocnění u dětí. Mezi symptomy se řadí chudokrevnost, bolest kloubů, a časté infekce. Děti s touto nemocí mohou mít také krvácení z nosu či pohmožděniny bez zjevných příčin. Běžnou a velmi efektivní léčbou této nemoci je chemoterapie.

?Výsledky....potvrzují hypotézu, že různé způsoby vystavení se vlivu insekticidů mohou být rizikovými faktory pro akutní dětskou leukémii,? řekl Dr. Florence Menegaux z výzkumného ústavu INSERM Villejuif ve Francii, který studii prováděl. Zpráva nabádá k opatrnosti při používání chemických prostředků v domácnosti.

Zdroj: Časopis bioobchod 2/2006
http://oem.bmjjournals.com/

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Vyléčení leukémie rakovina leukémie rakovina melanom i u lékaře-...
lymfocity  |  9.5.2008 20:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *