Otcové předávají potomkům více než jen DNA

28.5.2004 00:00
Rodina a děti

Muži si mohou oddechnout úlevou. Navzdory rozvoji klonování a vytvoření laboratorní myše bez přítomnosti otce, vědci našli důkaz, že muži hrají důležitější roli při plození, než si možná mysleli. Mužské sperma nejenže oplodňuje ženské vajíčko, ale dodává také mužské chromozomy a informační RNA (kyselina ribonukleová), což jsou molekuly nesoucí kódy, jež zřejmě pomáhají embryu vyvíjet se a růst.

"Muži mají větší roli v raném stadiu vývoje, než jsme si dosud mysleli," řekl Stephen Krawetz z univerzity v americkém Detroitu.

Krawetzův tým složený z amerických a britských vědců identifikoval šest informačních RNA ve spermatu a v oplodněných vajíčcích, ale nenašel je už v neoplodněných vajíčcích. Toto zjištění, o němž informuje ve vědeckém časopise Nature, napovídá, že tyto informační molekuly jsou přenášeny tehdy, když sperma oplodňuje vajíčko. To by mohlo vést taky k lepšímu pochopení neplodnosti a klonování.

"Podařilo se nám poprvé dokázat, že u lidí se s přenosem DNA (kyselina deoxyribonukleová) přenáší i jeden typ RNA," řekl Krawetz a dodal: "Z toho vyplývá že otcové předávají potomkům více než jen svoje DNA." DNA i RNA jsou nositelky dědičné informace.

Podle Krawetze hraje otcovská RNA důležitou roli v raném vývoji embrya, a proto by výzkum mohl pomoci vysvětlit, proč je klonování tak obtížné.

"Myslíme si, že RNA, která se předává, může působit jako vývojový nebo mechanický přepínač, který včas spustí správný vývojový program."

Při klonování se vajíčko vyvíjí bez oplodnění spermatem a když není předána RNA, může dojít v laboratoři k určité manipulaci. Tím se dá vysvětlit zatím poměrně malý úspěch při klonování.

Minulý měsíc oznámil korejsko-japonský tým vytvoření prvního savce bez použití spermatu. Je jím myška Kaguja, která vznikla po sérii manipulací spojením dvou vajíček. Je známo, že třeba včely, mravenci, některé ryby a plazi se vyvíjejí z vajíčka bez oplození spermií při procesu známém jako partenogeneze, předpokládalo se, že o u savců to není možné.

Savci dědí jednu sadu chromozomů od svých matek a další od otců. Embrya, která mají jen chromozomy od matky, obvykle předčasně umírají v děloze, a embrya mající pouze genetický materiál otce bývají zase abnormální.

Myš, jež vznikla bez pomoci otce, podnítila spekulace, že muži by se mohli časem stát zbytečnými.

"Naopak, dokázali jsme, že nejsou zbyteční," řekl Krawetz. "Muži mají svoji funkci."

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

aha tak to jsem moc rad že mám svou funkci :)
zipik  |  29.8.2006 19:38

Dobře tak napište co ještě předávají než jen DNA docela by mě to...
Lenka  |  27.12.2009 21:03

předávají svým potomkům i balík peněz.
Někteří  |  27.12.2009 21:32

vědci nevědí nic!!!!! celý svět je n DNĚ BUDE VÁLKA JENOMŽE LIDI...
re  |  11.7.2014 10:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *