Oplodnění je horký proces

7.2.2003 00:00
Rodina a děti

Spermie nacházejí vajíčko, které při cestě dolní částí vejcovodu chtějí oplodnit, pomocí svých "tepelných senzorů". Tento princip funguje u všech savců a tedy i u člověka, jak prokázaly výzkumy izraelských vědců, zveřejněné v nejnovějším čísle amerického časopisu Nature Medicine.

Mužská spermie je podle výzkumníků z Weizmanova ústavu v izraelském Rehovotu lákána zvýšenou teplotou těch míst v ženských pohlavních orgánech, kde se nachází vajíčko připravené k oplodnění. Proto také část vejcovodu, kde na oplodnění čeká vajíčko, vykazuje v té době teplotu 39 stupňů Celsia, ačkoli ústí vejcovodů, kde ve stejném okamžiku "odpočívají" spermie a sbírají síly k heroickému výkonu proniknutí do vajíčka, mají jen kolem 37 stupňů.

Tento dvoustupňový rozdíl je pro spermie směrodatný a jsou schopny jej zvláštními senzory identifikovat. Spermie savců tak vlastně fungují na stejném principu, jako teplem naváděné, jinak ale "úplně slepé" rakety protiletadlové obrany. Ty se orientují podle horkých plynů, vycházejících z tryskového motoru pronásledovaného letadla.

Izraelští výzkumníci vedení Michaelem Eisenbachem tak poněkud opravili své předchozí závěry, že vajíčko na sebe spermie upozorňuje vypouštěním zvláštní chemické substance. Takový proces sice vajíčko v době svého relativně krátkodobého zralostního uhnízdění ve sliznici vejcovodu uskutečňuje, vypouštěná látka však působí jen velmi lokálně a nemůže mít proto vliv na přilákání spermií na větší vzdálenost.

"Dálkovým naváděcím systémem" je proto pro spermie zřejmě teplota, a teprve když se dostanou do bezprostřední blízkosti vajíčka, dá jim jeho vypouštěná substance na vědomí "zde je cíl, zde se snaž prorazit". Jinak by totiž spermie mohla bloudit a vajíčko považovat jen za překážku, kterou je třeba obejít, protože za ním je třeba ještě o něco tepleji.

Mechanismus tepelného navádění byl již dosud znám u červů a mikroorganismů, nyní se jej zřejmě podařilo prokázat i u zárodečných buněk savců, včetně lidských.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *