O škodlivosti pití alkoholu je třeba s dětmi mluvit již v nižším školním věku

30.12.2013 00:01
Rodina a děti

Nadpoloviční většina generace dnešních rodičů se domnívá, že pije alkohol více než jejich rodiče. Vyplývá to z ankety Fóra "Pijte s rozumem". Většina rodičů si také myslí, že prevence pití alkoholu by měla být součástí školní výuky, byť jen část z nich považuje alkohol za srovnatelnou hrozbu jako drogy.

 Na tvrzení, že současní dospělí pijí více než pili jejich rodiče, se shodlo 60 procent oslovených žen a 50 procent mužů. Ze statistik Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrná spotřeba alkoholu v hodnotě čistého lihu v posledních letech mírně klesla, stále je ale vyšší než po celé 20. století.


    Překvapivé je podle fóra zjištění, že v 15 procentech dnešních domácností rodiče s dětmi na téma alkoholu vůbec nemluví. Přesto se situace proti minulosti zlepšila. V dětství současných rodičů se o alkoholu prý nemluvilo ve čtvrtině rodin.


    Způsob, jakým rodiče se svými dětmi o alkoholu mluví, se v jednotlivých rodinách liší. Zhruba čtvrtina respondentů přiznala, že jejich rodiče nikdy neoznačovali alkohol za potenciálně škodlivý. Stejné množství dnešních rodičů nevaruje před pitím své děti ani dnes.


    “Zhruba třetina dnešních rodičů například tvrdí, že ideální věk na rozhovory o alkoholu je mezi patnáctým a osmnáctým rokem,“ uvedl viceprezident UVDL Vladimír Darebník. Odborníci ale varují, že po patnáctém roce může být pozdě. Podle průzkumu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy má zkušenost s opilostí každé desáté dítě ve věku 11 let a polovina třináctiletých dětí.


    Alkoholu Češi vypili loni více než v roce 2012. Spotřeba vzrostla o 6,4 na 175,2 litru na osobu. Nejvíce vzrostla konzumace piva, a to o 6,1 na 148,6 litru na osobu a rok. Vína lidé vypili více o 0,4 litru, roční spotřeba tak dosáhla 19,8 litru na osobu. Naopak konzumace lihovin klesla meziročně o 0,2 na 6,7 litru. Z celkového objemu spotřeby alkoholických nápojů tvoří pivo 85 procent, víno 11 procent a lihoviny čtyři procenta.


    Fórum “Pijte s rozumem“ je neziskové sdružení významných výrobců a distributorů lihovin v ČR. Provozovatelem fóra je Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky, která sdružuje 12 největších výrobců lihovin v ČR s 80procentním podílem na trhu. Ankety se zúčastnilo 300 rodičů.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je vsechno pekny, ale ukazte mi cisla, kolik alkohol zapricinuje nemoci,...
George  |  2.1.2014 13:25

Se škodlivostí alkoholu to nebude tak horké. Z cigaret a tabáku vybírá...
!  |  2.1.2014 18:31

Já se musím zeptat u nás v hospodě chlapů, jestli s nimi jejich rodiče...
Dan  |  25.10.2016 15:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *