Nová metoda operace vrozené srdeční vady dětí

12.11.2008 00:00
Rodina a děti

Lékaři v brněnské dětské nemocnici vyzkoušeli novou metodu, jíž mohou odstranit dětem vrozenou srdeční vadu. Zacelí při ní dírku, kterou mají nemocné děti mezi srdečními síněmi. Vada se dosud léčila otevřenou operací, brněnští lékaři nyní u prvního dítěte provedli miniinvazivní zákrok. Čtyřletý hoch tak mohl po čtyřech dnech od operace odejít domů a nemá na těle žádnou jizvu, řekli novinářům operatéři.

Při klasické operaci museli lékaři dítěti zavést mimotělní krevní oběh, rozříznout prsní kost a otevřít srdce. Výsledky zákroku byly vynikající, ale operace měla rizika. U dětí se později mohly objevit dýchací potíže, problémy s hojením jizvy nebo skolióza páteře, to kvůli přeříznutí prsní kosti, řekl jeden z operatérů Pavel Vít z dětské nemocnice.

Při miniinvazivním zákroku zacelí lékaři otvor v mezisíňové přepážce speciálními kovovými deštníčky. Do srdce je zavedu tenkou, tři milimetry silnou cévkou. Uvnitř srdce pak oba postupně otevřou, jeden zacelí otvor v přepážce z levé a druhý z pravé síně. Kovová součástka později přeroste srdeční tkání a dírka se tak zcela zacelí, řekl Petr Kala z Fakultní nemocnice Brno.

Lékaři fakultní nemocnice metodu běžně používají u dospělých lidí. Nyní ji vyzkoušeli u prvního dítěte. Brněnské pracoviště je po Praze druhé v ČR, které metodu u dětských pacientů provádí.

Chlapec, který metodu v Brně podstoupil jako první, má nyní deset dní po operaci. Cítí se dobře, je živější a při běhu by se neměl zadýchávat jako dřív, řekla novinářům jeho matka Jana Řeháčková z Mikulova.

Otvor v mezisíňové přepážce je druhou nejčastější dětskou vrozenou srdeční vadou. Ročně ji lékaři zjistí asi u sta pacientů. Ne vždy však musí operovat.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

toto si zaslouží velký potlesk
jiřičkarejčka  |  12.11.2008 08:43

Skláním se před šikovností našich lékařů BRAVO!!!
Ondrej  |  11.12.2008 04:52

Dobrý den!Chci se zeptat na jednu otázku.Mám po operaci srdce podle...
Tomáš 30.let  |  7.5.2009 05:04

Dobrý den!Chci se zeptat na jednu otázku.Mám po operaci srdce podle...
Tomáš 30.let  |  7.5.2009 05:05

Ahojky,já mám zase Shoneův komplex,ale na Internetu o téhle vadě...
Věra Fořtová  |  22.8.2010 13:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *