Noční pomočování se dá léčit

15.4.2008 00:00
Rodina a děti

Ačkoli je noční pomočování časté dětské onemocnění, většina lidí je podle průzkumu považuje za slabost. Třetina rodičů by se styděla za to, že se dítě počurává. Onemocněním přitom trpí 20 procent pětiletých, deset procent sedmiletých, tři procenta dvanáctiletých dětí a zřejmě až jedno procento dospělých.


"Onemocnění se dá úspěšně léčit. Včasnému záchytu brání stud, předsudky a nedostatek informací," shrnula výsledky průzkumu analytička společnosti STEM/MARK Olga De Beuckelaerová.


Polovina dotázaných by se na dítě údajně nezlobila a snažila se je uklidnit. Pětina, a to hlavně muži, by dítěti vysvětlila, že na čurání do postýlky je už dost staré. Zhruba každý sedmý dotázaný by i tak velkému dítěti dal na noc plenu a stejný počet by dítěti sdělil, že nemá být líné jít se v noci vyčurat.


"Noční pomočování po pátém roce života není v pořádku. Někteří rodiče se však za problém potomka stydí natolik, že přicházejí, až když má dítě kvůli tomu problémy ve škole," řekla dětská lékařka Naděje Kočnarová. Podle ní by rodiče měli přistupovat k dítěti s citem. Peskováním za mokré prostěradlo jen prohlubují pocit viny. Nic tím nevyřeší, spíše by si měli přečíst něco o příčině a najít odbornou pomoc.


Podle urologa Zdeňka Dítěte z Všeobecné fakultní nemocnice je příčinou pomočování u většiny dětí nedozrálost systému pro regulaci tvorby, množství a hustoty moči. Souvisí se sníženou noční tvorbou hormonu vazopresinu. U zdravého člověka se ve srovnání s denní bdělou fází vytváří v noci vlivem tohoto hormonu poloviční množství moči. U dětí, které se počurávají, se tvoří nepřiměřeně velké množství moči a přeplněný měchýř ji neudrží. Léčba pak spočívá v tom, že se upraví pitný režim dítěte a v pilulkách dostává chybějící hormon.


Nočním pomočováním trpí často děti s mimořádně tvrdým spánkem. Budící reakce mozku na signály, že měchýř je naplněn, není u nich zatím plně rozvinuta. Pomáhá takzvaný enuretický alarm. Je to čidlo vložené do lůžka či prádla dítěte, které vydá signál, když okolí zvlhne. Dítě musí okamžitě vstát a dokončit potřebu se na WC. Metoda ale není moc oblíbená, protože zvuk vzbudí i celou rodinu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

presne tak, načo si komplikovať život vstávaním, potomm byť unavený,...
mm  |  16.9.2011 12:05

ano kdyd plenky na noc tak uz to u mne musi byt ted mam latkovou plinu mezi...
petr  |  4.1.2014 02:57

Dobry den prosim vas syn kteremu he osumnact let byl jednou opilej a 've...
Adela  |  16.4.2018 21:54

Dej mu vždy plenku na
Dětské  |  27.4.2018 12:06

Jo v opilosti se clovek muze pomocit, podelat, pozvracet - nechce se to moc...
Libor  |  27.4.2018 12:11

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *