Neslyšící ženy mohou rodit v porodnici, kde umí znakovou řeč

10.12.2004 00:00
Rodina a děti

Ročně v Česku porodí zhruba stovka neslyšících žen. Od loňského podzimu existuje v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí centrum pro budoucí maminky se sluchovým postižením, kde se sestřičky a lékaři dokáží s ženami domluvit. Zatím v něm za rok rodilo deset žen. Novinářům to d řekl primář novorozeneckého oddělení Zbyněk Straňák.

Centrum pečuje nejen o rodičky, ale sleduje neslyšící ženy v době těhotenství. Poskytuje také poradenství párům s vrozenými poruchami sluchu, které chtějí vědět, jaká je pravděpodobnost, že jejich případný potomek poruchu zdědí.

Personál ústavu se už přes rok učí znakovou řeč a dokáže s pacientkami komunikovat. Jednou týdně je v poradně pro těhotné přítomen tlumočník do znakové řeči. S tlumočníkem lze dohodnout, aby byl přítomen při porodu nebo při ultrazvukovém vyšetření. Z iniciativy ústavu byl obohacen i mezinárodní slovník znakové řeči o odborné termíny. Všechny služby jsou poskytovány neslyšícím ženám bezplatně.

Dětská lékařka Helena Slavíková uvedla, že v ústavu je pro tyto maminky a jejich miminka speciálně vybavený pokoj. Pláč dítěte je například převáděn na světelnou nebo vibrační signalizaci. Jediné další obdobné centrum existuje podle Slavíkové v Británii.

Podle Straňáka má v ČR zhruba 18.000 lidí vrozenou poruchu sluchu. Z 1000 novorozenců se čtyři až pět narodí s vadou sluchu. Včasná diagnostika umožní v některých případech léčbu. V ústavu se u všech dětí speciálním přístrojem zjišťuje, zda jejich sluch je v pořádku.

Podle ředitele Jaroslava Feyereisla se loni v ústavu narodilo 3200 dětí. V lednu 2005 ústav otevře novou moderní budovu vybavenou špičkovou zdravotnickou technikou. Počet porodů by se měl ustálit na čísle 4000.

Jitka Klejnová - ČTK

Související články

Kartičky pro neslyšící

16.12.2003 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je dobrý nápad.
Klára  |  30.8.2008 18:49

To sice je, ale jen pro ženy z Prahy a okolí.
 |  30.8.2008 20:31

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *