Nepodceňujme nábytek pro děti

25.11.2009 00:00
Rodina a děti

Již na konci 18. století, v jednom ze svých četných výnosů, císař Josef II. stanovil, že každé dítě má mít svou vlastní postel. Dnes víme, že dítě má mít vlastní novou lehací plochu, lépe celou novou postel, s roštem a matrací správně zvolenými podle věku, velikosti a zdravotního stavu dítěte.

 

Nikdy by úsporné důvody neměly vést k dědění staré postele po předcích. Uvědomme si, že staré čalounění a matrace bývají proleželé, propocené, špinavé, plné roztočů a jejich exkrementů. A my přece chceme, aby naše dítě mělo nejlepší podmínky k zdravému vývoji.

Z vlastních zkušeností víme, že dítě ohrožuje hranatý nábytek s ostrými rohy, o které se může zranit. Ale méně si uvědomujeme, že velkým rizikem je i nevhodně zvolený nábytek na kterém dítě špatně sedí či leží. Špatné sezení a ležení v dětství může nastartovat celoživotní problémy s páteří, klouby, svaly, dýcháním, bolestmi hlavy a mnoho dalších chronických onemocnění. Často již v předškolním věku zjišťují lékaři různé vady páteře a v sedmnácti letech – podle posledních lékařských zjištění v České republice – má poškozená záda a později se to jen zhoršuje. Proto je nutné kromě podpory vhodného pohybu zajistit dítěti správný nábytek k ležení a později k sezení.

Nábytek a ostatní vybavení a potřeby pro děti do tří let musí splňovat požadavky obsažené ve Vyhlášce Ministerstva zdravotnictví 84/2001 Sb. Například vše a tedy ani nábytek nesmí uvolňovat škodliviny ani obsahovat drobné části, které lze nějak odšroubovat, utrhnout, oddělit apod. Povrchová úprava musí být omyvatelná, odolná proti oděru, otěru, dětským slinám i zoubkům. Veškeré materiály a výrobky pro děti do tří let musí být zdravotně nezávadné, plasty, textilie ani další výrobky nesmějí obsahovat uvolňující se barviva, rozpouštědla apod.

Páteř je nosným základem těla .  

A nejen páteř dospělého, ale i páteř dítěte ve všech fázích růstu a dospívání trpí při špatném sezení a při ležení na špatné lehací ploše. Sezení lze vědomě korigovat, ale při spánku jsme pasivně odkázáni na kvalitu postele.

Z nejnovějších lékařských výzkumů je známo, že do přirozeného dvojitého zakřivení páteře se páteřní obratle formují již v mateřském lůně. A pokud se nestane něco při porodu, přináší si děťátko na svět základ pro přirozeně dvojitě zakřivenou, zdravou páteř. V dalších měsících a letech po narození nastává velice důležitá fáze stabilizace páteře dalším vývojem a zpevňováním svalstva. Do deseti let věku dítěte se páteř formuje a stabilizuje. Proto je třeba aby miminku byly poskytnuty vhodné podmínky pro ležení a později pro sezení a chůzi.

Páteř batolete, kromě kostního základu vytvořeného už za vývoje plodu, vlivem svalového růstu a koordinace zlepšuje normální boční prohnutí páteře.

            Jde o krční lordózu (obloukem dopředu), hrudní kyfózu (zahnutí oblouku dozadu) a bederní lordózu (oblouk vyklenut opět dopředu). V čelní rovině je páteř normálně přímá s lehkými odchylkami osy s ohledem na nesouměrné uložení nitrotělních orgánů (těžká játra vpravo, lehčí slezina vlevo, vývin končetinové dominance =  pravorukosti či levorukosti). Tento stav dítěte v batolecím věku ohrožuje upevnění dynamické stability páteře nepříznivými vlivy (vnitřními nemocemi, zevními negativními vlivy: polohami těla, nevhodným nábytkem).

S pokojíkem nemusíte spěchat.

            Novorozené miminko a dítě do tří let nemusí mít vlastní pokoj, stačí kout v ložnici rodičů s bezpečnou, hygienickou a zdravotně nezávadnou postýlkou, přebalovacím pultem, skříňkou na oblečení a hygienické potřeby. Dítě na vývoj pohybových návyků potřebuje klidné, nevyvýšené místo zabezpečené proti úrazu (např. v ohrádce) v pokoji. Lehací plocha postýlky musí dávat dobrou oporu při ležení, sezení, vstávání, našlapování.

            Bezpečnou dětskou postýlku identifikujeme na první pohled snadno: je oblá bez hran a výstupků, s vertikálně hustě osazenými příčli. Při bližším pohledu by měla mít prodyšný nosný rošt a pěnovou matraci se snímatelným potahem. Postýlku může dítě podědit, ale matraci by mělo dostat novou. Matrace by měla být jednodílná, prodyšná, z kvalitního pružného materiálu, nejlépe ze studené polyuretanové pěny která je antialergická, nepřeleží se a neslehne se. Potah matrace by měl být snímatelný a vhodný na časté praní. 

Do školy z velké postele.

Dítě nad tři roky by mělo mít pěknou, velkou „dospěláckou“ postel o rozměru matrace 90x200 cm. Do postele se tak vejde oblíbená panenka nebo autíčko i rodič čtoucí před spaním pohádku. Postel by měla mít kvalitní vkládací, ideálně bodově pružný rošt. Děti i když nejsou zrovna alergické a astmatické, trpí často nemocemi dýchacích cest. Proto je nejlepší rošt s polohováním pod hlavou. Vzdušná matrace z kvalitní polyuretanové pěny by měla být povlečena snímatelným antialergickým pracím potahem. Rozhodně nelze doporučit z hlediska zdravého vývoje páteře i hygieny postele tolik oblíbené válendy s úložným prostorem. Prostor k odkládání hraček zkusme najít někde jinde než pod postelí dítěte. Postel má být na nožkách, dokonale provětrávaná ze všech stran, s oběma čely a se zábranou proti pádu po délce postele od čela u hlavy až do poloviny lůžka. Zábrana musí být pevně přichycená, aby nedošlo k jejímu odtržení a následnému pádu a případnému úrazu dítěte. Do věku šesti let nesmí mít dítě patrovou postel, ale ani do dvanácti let nejsou patrové postele vhodné z důvodu nebezpečí pádu. V místnostech se stropy nižšími než 3 m nejsou patrové postele vhodné vůbec.

Dětský pokoj by neměl být kopií pokoje pro dospělé. Měl by se zařizovat postupně podle potřeb dítěte, měl by se měnit s dítětem. Pro podporu pohybové výchovy je dobré umístit v pokoji (a velmi dobře upevnit) pro děti nad 5 let ribstol, průlezku, síť na míč apod. Sítí lze ohraničit boční a zadní stranu pod stolkem, aby se hozený míč zachytil. Pod cvičebním nářadím musí být umístěna měkká podložka (třeba matrace z polyuretanové pěny), která tlumí doskoky i případný pád.

Děti nám rostou téměř před očima a proto i dětský stolek a židle by měly se svým uživatelem růst. Dobré je malým malířům upevnit na stůl nebo na skřínku „čmárací“ papír. Nezapomeňte na knihovničku (je dobré učit dítě lásce a úctě ke knihám) a na místo na hračky. Pro psychiku dítěte není dobré, když musí každý den hrad postavený z kostek sklízet. Pokojíček by měl umožňovat i vystavování takových „děl“ a prací malého tvůrce.

Jak volit podlahovou krytinu je častý dotaz rodičů. Podlahová krytiny by měla být teplá a zamezovat převalování prachových částic. Podlahy bez koberců, pokud nejsou denně na mokro stírány, jsou pro každého i pro alergiky nebezpečnější než koberce s nízkým vlasem. Koberce by měly být položeny po celé ploše pokoje, neboť malé zakopávací koberečky jsou nebezpečné pro děti i dospělé.

Rizikem jsou nábytkové kusy s ostrými hranami, s prosklenými vitrínami. Rizikem je formaldehyd a další chemikálie uvolňované z korpusu nebo povrchových úprav. Hygienici při měření škodlivin v bytě zjistili, že nejhorší vzduch v bytech je v dětských pokojích. Pro nevyzrálý organismus dítěte jsou chemikálie velmi nebezpečné. Stejně tak riziko představují špatně řešená lůžka s nekvalitní lehací plochou a špatná sedadla.

Ing. Helena Prokopová - cechmistr a tajemník, soudní znalec, předseda Sektorové rady nábytkářů, člen předsednictva České ergonomické společnosti

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ten je úchvatný Naďo. Máte ho už doma? Co na něj potomek?
Lada  |  23.4.2016 12:27

Ano máme ho doma už nějakou dobu. A byly z toho u vytržení, protože je...
Naďa  |  27.4.2016 22:37

Já dětem koupila nábytek ze http://www.supersektor.cz/detsky-nabytek/ a...
mája  |  14.5.2016 18:09

Myslím si, že kvalitní věci pro dítě jsou základ, takže si na...
Irena  |  2.8.2017 19:56

A co my s tím, já koupila v Ikei a taky kvalitní i levněji. A nemám...
Reňa  |  2.8.2017 19:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *