Největším zabijákem dětí jsou léčitelné nemoci

4.3.2010 00:00
Rodina a děti

Do novinových titulků se obvykle dostávají nemoci budící hrůzu jako AIDS nebo malárie. Daleko nebezpečnější jsou přitom „obyčejná“ onemocnění – průjmy či zápal plic, k jejichž léčbě stačí poměrně jednoduché a levné prostředky.

 

Pneumonie a průjmy mají ročně na svědomí přibližně 3,5 milionů dětí mladších pěti let. To je víc než kolik jich zemře na následky AIDS a malárie dohromady.

„Tyto nemoci jsou opomíjeny, pozornost se věnuje hlavně HIV nebo AIDS,“ stěžuje si zástupce organizace UNICEF v Africe Dr.Tesfaye Shiferaw a dodává: „Tito zabijáci nás přitom pronásledují už tradičně a jejich oběťmi jsou především chudé děti.“

Globální výdaje na mateřskou, poporodní a dětskou péči činily např. v roce 2006 3,5 miliardy dolarů. Ten stejný rok se vydalo na AIDS 9 miliard.

Pneumonie má přitom na svědomí celou pětinu všech dětských úmrtí, zatímco AIDS „jen“ 2 procenta. Kdyby se k její léčbě přistoupilo včas, pacientovi by pomohla levná antibiotika, ale léky se dostanou k méně než 20 procentům nemocných.

Průjmová onemocnění jako cholera či rotavirus zabijí ročně 1,5 milionu dětí, které umírají na dehydrataci, oslabení imunity a podvýživu. Příčinou je především nedostatečný přístup k pitné vodě.

Vloni zabila cholera jen v Zimbabwe 4 000 lidí a očekává se, že během letošního období dešťů vypukne nová epidemie. Rotavirus, vysoce nakažlivá nemoc přenášená nemytýma rukama a předměty si ročně vyžádá půl milionu dětských životů.

Vakcíny proti těmto nemocem, které dostává automaticky každé dítě v Evropě a Americe, se k dětem ze 44 nejchudších zemí dostanou podle humanitární organizace GAVI Aliance až v roce 2015. Do té doby budou umírat další miliony dětí.

Podle lékařů je nutné přestat hledět do daleké budoucnosti a čekat na nové vědecké objevy a vymoženosti, ale zaměřit se na prevenci tak, jak ji známe a umožnit dětem přístup k pitné vodě a poskytnout jim dostatek minerálů a cukrů, aby netrpěly dehydratací.

„Těmto nemocem se dá tak snadno předcházet,“ vysvětluje Dr. Richard Cash z Harvardovy univerzity, který se před čtyřiceti lety podílel na vývoji rehydratační terapie, a dodává: „Prevence úmrtí v důsledku těchto chorob je to nejmenší, o co bychom se měli snažit.“

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Souhlasím, je to dobrý doplněk stravy, ale sám nestačí.
Petruska  |  1.6.2010 16:45

Petruško, mně přijde ten potravinový doplněk dost drahý. U Wobenzymu tu...
Luděk  |  4.6.2010 09:20

Detska imunita je problem vecny, u nas dlouhodobe funguje doplnovani vitaminu...
Kasandra  |  28.6.2010 16:20

Preventan junior znam a taktez doporucuju, letosni leto jsme nezacali dobre...
Lucee  |  6.9.2010 19:55

Dětskou imunitu vynikajícím způsobem zlepšíte, když nebudete dětem...
Dana  |  9.9.2010 00:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *