Nejstarší rodičky na světě

18.1.2005 00:00
Rodina a děti

I v době, kdy už menopauza tluče na dveře a tikot biologických hodin je čím dál slabší, mohou se hormony splašit. Matkou se tak může stát i žena ve věku babičky, ať už vnuky má, či nemá. Většinou k tomu pomůže moderní věda, ale i dlouho po padesátce může žena otěhotnět přirozenou cestou.

Vytoužené přání přivést na svět potomka se 16.ledna v Bukurešti konečně splnilo sedmašedesátileté Adrianě Iliescuové, která se tak stala nejstarší rodičkou na světě.

Ještě v sobotu držela rekord Indka Satjabhama Mahapatraová, která porodila v dubnu 2003 jako pětašedesátiletá. Tříkilový chlapec, který se narodil zdravý císařským řezem, byl počat z vajíčka její šestadvacetileté neteře oplodněného manželem této bývalé indické učitelky. Těhotenství se neobešlo bez komplikací, takže Mahapatraová strávila jeho poslední třetinu v nemocnici.

Ve čtyřiašedesáti letech porodila své první dítě další Indka loni v únoru. Chlapec vážil 1,75 kilogramů a počat byl rovněž z cizího vajíčka. Dárkyní se stala její třicetiletá příbuzná. Biologickým otcem zůstal 74letého manžel rodičky Papathjamaly Subramanjamové.

Do té doby držely podle Guinnessovy knihy rekord dvě třiašedesátileté ženy, které se staly matkami: Rosanna Della Corteová z Itálie, která porodila v roce 1994, a Arceli Kehová z Kalifornie, která přivedla na svět dceru v roce 1997. Američance se ale podařilo otěhotnět v tak pokročilém věku jen díky podvodu, když při příjmu do nemocnice svůj pravý věk zapřela. Předpisy v USA totiž povolují umělé oplodnění jen do 55 let. O pět let méně musí být italské či francouzské žadatelce o asistovanou reprodukci, v ČR se umělé oplodnění provádí do čtyřiceti let věku ženy.

Zajímavé prvenství drží 55letá žena, která v dubnu 1998 porodila v americkém San Diegu tři holčičky a jednoho chlapce. Stala se tak nejstarší Američankou, které se narodily čtyři děti najednou. Její děti "ze zkumavky" přišly na svět císařským řezem o dva měsíce dříve.

Zatímco Američanky či například Samira Eliasová, která se v březnu 2003 stala ve svých 58 letech nejstarší rodičkou v Izraeli, když po umělém oplodnění porodila dvojčata, hrdě pózují fotografům, Češky dávají přednost anonymitě. Většina z nich navíc ani nepředpokládá, že zdravotní potíže souvisejí s těhotenstvím. Přičítají je přechodu a začátek porodu například považují za žlučníkový záchvat. "Mnohé propadají pocitu studu i proto, že ještě žijí plným sexuálním životem, zatímco jejich rodiny a sousedé soudí, že by si měly obout důchodky a krmit sýkorky," soudí sexuolog Radim Uzel.

Šárka Nobilisová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Maminka mne porodila měsíc před svými 56. narozeninami a nešlo o nic, co...
No nevím  |  27.7.2012 16:04

stává se to málokdy, ale stává.
hmmmm hmmm  |  27.7.2012 18:30

...tak jak jste vyřešila dilema? povedlo se?
Eva  |  17.8.2012 20:39

víte o nějaké???
Eva  |  17.8.2012 21:12

A jste si jistá, že jsou šťastné i jejich děti ?
Rebeka  |  16.12.2014 21:35

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *