Nebezpečné školní pomůcky

1.9.2008 00:00
Rodina a děti

Alternativy k výrobkům z měkčeného PVC radí rodičům školáků v obchodech hledat ekologické sdružení Arnika. Obaly, plastové penály, ořezávátka a gumy totiž často obsahují vysoké množství ftalátů. Látku, která poškozuje zdraví a je zakázána pro použití v hračkách pro malé děti, obsahovalo všech osm výrobků, které nechala Arnika před začátkem nového školního roku testovat.

"Protože spotřebitel nemůže sám poznat, zda výrobek obsahuje rizikové ftaláty, je lepší se tomuto plastu vyhnout. V případě školních potřeb existuje dostatek alternativ. Obaly mohou být vyrobeny z polyetylenu, ořezávátka na tužky se běžně dělají kovová, penály mohou být z textilu," řekla dnes novinářům za Arniku Miroslava Jopková.

Ftaláty působí toxicky především na reprodukční systém, poškozují kardiovaskulární systém, negativně ovlivňují funkci štítné žlázy, hromadí se v játrech a ledvinách. V testu Arniky dopadla nejhůř pryž v podobě rozříznutého citronu dovezená společností Donau-Desing z Číny. Ftalátů obsahovala třetinu ze své hmotnosti, v ostatních výrobcích byl poměr ftalátů nižší, neklesl ale pod osm procent.

Protože ftaláty obsahovaly všechny testované výrobky, nepochybuje Jopková o tom, že jsou i v dalších školních pomůckách. Na testované věci upozornilo sdružení Českou obchodní inspekci. Podle mluvčího Marka Ženkla se bude problémem zabývat. Není ale podle něj v silách a popisu práce inspekce kontrolovat všechny dovážené výrobky.

Alternativní materiály k měkčenému PVC existují, protože jsou ale náklady na výrobu PVC nízké, výrobky z jiných látek bývají dražší.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

nejlepší je podle mě nakupovat z ověřených obchodů...my jdeme v...
Katka013  |  19.2.2015 16:08

Nejlepší a nejúčinější byla rákoska a mnoho problémů bylo...
Ble  |  19.2.2015 16:27

za nás rákoska nebyla a přesto byl respekt z učitelů,akorát jeden...
Tak  |  19.2.2015 16:33

Jsi mimo téma, tady se řeší zdravotně závadné školní pomůcky a ne...
jiné téma  |  20.2.2015 08:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *