Neberte lásky dospívajících na lehkou váhu

22.4.2010 00:00
Rodina a děti

Berte vztahy svého dospívajícího potomka vážně. Často se vtipkuje o dětských láskách a nešťastně zamilovaných adolescentech. Mladí lidé obvykle přikládají svým vztahům velký význam a negativní poznámky nebo škádlení rodinných příslušníků je mohou vyvést z rovnováhy.

 

Je velmi pravděpodobné, že váš adolescent bude občas nešťastný, když se rozejde s tím, koho měl rád, nebo se snaží „dobýt“ někoho, kdo o jeho lásku nestojí. Právě v těchto chvílích byste mu měli nabídnout citlivou oporu. Uštěpačnými poznámkami byste jej zbytečně zranili a popudili proti sobě. Budete-li brát rozpadlý vztah svého dospívajícího potomka na lehkou váhu, znevážíte tím jeho city.  

Není dobré říkat: „To přejde. Pro jedno kvítí slunce nesvítí!“ Pro mladého člověka může být rozchod s partnerem zničujícím zážitkem. Je nezbytné, abyste postupovali citlivě. Každý z nás si vzpomíná na svou první lásku nebo nešťastné zamilování. 

Na co byste neměli zapomenout

Vztahy by neměly být vynucené a nepříjemné zkušenosti. Mladí lidé potřebují slyšet, co patří k dobrému vztahu: vzájemná úcta, otevřenost a důvěra. Potřebují také ujištění, že je v pořádku, když se odmítnou s někým vyspat. Je v pořádku dát si na čas. Mnozí podléhají mylné představě, že všichni mladí lidé v jejich věku mají sexuální zkušenost. Řekněte jim, že je to nesprávná představa a že by neměli podléhat tlaku kamarádů, kteří se často chvástají svými smyšlenými pozoruhodnými výkony. 

Mladí lidé by měli vědět, že některé situace mohou představovat nebezpečí. Vědí, jak riskantní je cestovat autostopem? Vědí, jaká je bezpečná hladina alkoholu? Uvědomují si nebezpečí nechráněného sexu? O těchto situacích by rodiče měli otevřeně hovořit, aniž by jakkoli naznačovali nedůvěru vůči mladým lidem. Pokud varujete dospívající potomky před možným nebezpečím, dáváte tím najevo, že o ně máte starost. 

Rodiče by měli svým dospívajícím dětem jasně naznačit, že by je nezavrhli v případě jejich homosexuální orientace. Adolescenti potřebují vědět, že se mohou spolehnout na nepodmíněnou lásku a přijetí své rodiny.

Ukázka z knihy Puberťáci a adolescenti (Portál 2010)

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je pravda, ale je take pravda, ze by se to nemelo brat na lehkou vahu, jak...
ahoj  |  23.4.2010 08:08

Adolescentům s problematickými partnerskými vztahy také pomáhají...
Havarie  |  4.6.2010 14:45

Však Julii bylo 14 a Romeovi jen o chlup víc.
Básník  |  4.6.2010 15:34

Přesně tak, mamka to taky vždycky říká ty seš na to malá prosimtě...
petra  |  2.8.2010 14:58

Mám syna, a ten začal lítat za holkama jako pominutý. Nevedela jsem co...
Anežka  |  18.12.2011 12:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *