Nadbytek proteinů může způsobovat neplodnost žen

14.7.2004 00:00
Rodina a děti

Příliš mnoho proteinů ve stravě žen může být ohrožením početí dítěte. Vědci totiž zjistili, že pokud se ženy rozhodnou počít, nadbytek bílkovin v jejich potravě může tuto snahu vážně ohrozit. V americkém Coloradu totiž vědci u myší prokázali, že se jejich embryo přestane vyvíjet, pokud stravu těchto myších matek tvoří z pětadvaceti procent bílkoviny. Stejný efekt mohou mít podle vědců bílkoviny také u lidí.

"Ačkoli jsme výzkum uskutečnili na myších, data jsou použitelná také pro výzkum stravování a reprodukce lidí," tvrdí doktor Jim Gardner z Colorada.

Vědci sledovali vývoj embryí u dvou skupin myší. Jedna z nich dostávala potravu, v níž proteiny tvořily pětadvacet procent stravy a druhá zase takovou, v níž bylo proteinů jen čtrnáct procent.

"V samicích živených potravou bohatou na proteiny se začalo vyvíjet šestatřicet procent embryí, zatímco u samic přijímacích potravu chudší na proteiny se začalo vyvíjet sedmdesát procent embryí," uvedl Gardner.

Ale i další vývoj uhnízděných embryí se mezi oběma skupinami lišil. Zatímco ve skupině s potravou bohatou na proteiny se v plod vyvinulo pětašedesát procent embryí, u skupiny s potravou chudší to bylo jednaosmdesát procent.

"Pro nás to znamená, že u žen majících problémy s početím dítěte, bychom se měli zaměřit také na skladbu jejich potravy. Zvláště na množství proteinů," vysvětlil Gardner.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Lidi nectete takove blaboly viz http://www.sisyfos.cz/blb/balvany.html
Carlos  |  26.7.2004 14:22

Pane CARLOS, nadbytek proteinů v potravě má skutečně mnoho...
MILLUS  |  26.1.2007 11:39

Naopak, nadbytek sacharidů a uhlohydrátů vede k velkým problémům, Millusi
Martina  |  10.4.2008 13:26

Ale pouze nadměrná konzumace jednoduchých cukrů způsobuje problémy...
Mona  |  10.4.2008 17:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *