Může být příčinou potratů nesnášenlivost obilí?

17.10.2002 00:00
Rodina a děti

Jestliže žena několikrát za sebou potratila nebo plod zaostává v růstu, může se jednat o skrytou nesnášenlivost pšenice, ječmene, ovsa či žita - tzv. celiakii. Poukazuje na to nová italská studie zveřejněná v Medical Tribune Online.

Vědci zkoumali krev 44 žen, které více než dvakrát potratily, 39 žen, u nichž zaostával nitroděložní vývoj jejich dítěte a 50 zdravých žen. Byly měřeny protilátky proti glutenu (lepku), bílkovině, která se nachází ve výše zmiňovaných obilovinách. Tyto protilátky v krvi poukazují na onemocnění zvané odborně celiakie.

U 8% žen s opakovaným potratem a 15% žen, jejichž dítě zaostávalo v nitroděložním vývoji byly zjištěny protilátky proti glutenu v krvi. Nebyly prokázány u žádné ženy s bezproblémovým těhotenstvím.

U všech žen kromě jedné, které měly přítomny protilátky v krvi byla celiakie potvrzena biopsií - odebráním vzorku tkáně z tenkého střeva. Při onemocnění celiakií totiž dochází při konzumaci lepku k zánětlivému poškození střevní sliznice.

Neléčená celiakie může být příčinou řady zdravotních potíží, jako např. narušené trávení, hubnutí, průjem či chudokrevnost.

Odhaduje se, že tímto onemocněním trpí asi milión Evropanů. Jedinou zatím dostupnou léčbou je přísná celoživotní bezlepková dieta.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je dobre, ze se u nas zacina vice hovorit o problemu celiakie. V pripade...
Hana z Decina  |  17.10.2002 16:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *