Co může být příčinou opakovaných potratů

17.10.2001 00:00
Rodina a děti

K potratům dochází mnohem častěji, než si lidé uvědomují. Většinou se odhaduje, že jedno ze šesti potvrzených těhotenství končí potratem.

Pokud jste prodělala jeden nebo dva potraty z neurčitých příčin, nemusíte se ještě obávat, že se to v budoucích těhotenstvích bude opakovat. Ale jestliže jste potratila třikrát nebo čtyřikrát po sobě, měla byste se po dohodě se svým lékařem pokusit najít příčinu.

K většině potratů dochází v prvním trimestru (první až dvanáctý týden). Nejčastěji jsou způsobeny hormonálními problémy (např. porucha luteální fáze, hormonální nerovnováha štítné žlázy nebo nadledvin) anebo genetickou vadou (jde o poruchu raného buněčného dělení, což je jistá záruka toho, že tato masa buněk nemůže přežít více než dvanáct týdnů). Potraty v druhém trimestru (dvanáctý až čtyřiadvacátý týden) mají většinou svou příčinu v strukturální poruše dělohy (např. vazivové nádory; zjizvení tkáně), další příčinou je nedostatečný cervix (hrdlo děložní), který se vahou rostoucího plodu samovolně otevírá.

Mezi 24 až 26 týdnem se plod stává životaschopným (očekává se, že je schopen přežít i mimo tělo matky). Dojde-li k vypuzení plodu po tomto období, hovoříme o narození mrtvého plodu nebo o předčasném porodu (jestli­že dítě žije).

Imunologické příčiny: Jsou teorie, které tvrdí, že některé potraty mohou mít imunologickou příčinu. Tělo matky reaguje na plod, jako kdyby to byla cizorodá bílkovina, nebo se v matčině těle nevytváří látka, která zabraňuje odmítnutí plodu.

Infekce: Takové infekce jako zarděnky, prostý opar, infekce způsobená mykoplasmaty typu T (sexuálně přenosná nemoc), eventuálně i toxoplasmóza (na člověka se přenáší stykem s výkaly kočkovitých šelem) mohou ovlivnit vývoj plodu a zapříčinit potrat.

Vlivy životního prostředí: Zdá se, že styk s chemickými rozpouštědly, insekticidy, výrobky obsahujícími olovo, s benzenem a rtutí zvyšuje pravděpodobnost potratu. Studie dokazují, že nadměrné pití alkoholu, kouření cigaret a marihuany, a velké dávky kofeinu mohou mít vliv na vývoj plodu a mohou také zvyšovat riziko potratu.

Rizikové skupiny: U párů, které mají obtíže s početím dítěte, je podle některých výzkumů procento potratovosti vyšší. Pokud jste potratila třikrát a vícekrát po sobě, pravděpodobnost, že potratíte znovu, je asi 1:3 (pro srovnání: v běžné populaci je tento poměr 1:5 nebo 6). Riziko potratu u žen přes čtyřicet je větší než u mladších žen. Pokud patříte do jedné z těchto rizikových skupin a otěhotníte, ujistěte se, že si je váš gynekolog nebo porodník této skutečnosti plně vědom.

Zdroj: Co dělat při neplodnosti - Pragma

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj.Potratila jsem 2x,bylo to pusobeno nervama,kazdy den se mi klepajy ruce...
MMM  |  4.5.2007 10:50

potraty může také způsobovat toxoplazmóza
 |  4.5.2007 14:20

Rada bych se dozvedela jak lecit "nedostatecny cervix" aneb jak zabranit...
K  |  9.5.2007 16:57

toxoplazmozu nechat vyšetřit na gynekologii a proti potratu užívat 2...
 |  10.5.2007 11:10

Ahoj.Potratila jsem ve 3 měsíci.Za rok a půl se mi podařilo...
 |  11.8.2007 14:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *