Mimoděložní těhotenství

26.3.2000 00:00
Rodina a děti

Počet mimoděložních těhotenství se od roku 1970 čtyřikrát zvýšil, pravděpodobně v důsledku výrazného nárůstu ; výskytu ZÁNĚTLIVÉHO ONEMOCNĚNÍ PÁNVE. Způsobí-li rostoucí EMBRYO prasknutí trubice vejcovodu, může dojít k vážné HEMORAGII. Mimoděložní těhotenství je v současné době hlavní příčinou úmrtí těhotných žen v prvním TRIMESTRU.

K mimoděložnímu těhotenství dochází v důsledku poškození nebo zablokování vejcovodů, což bývá obvykle způsobeno zánětlivým onemocněním pánve. Příčinou však také bývá operace vejcovodů, ENDOMETRIÓZA, předchozí mimoděložní těhotenství, KONGENITÁLNÍ VADY vejcovodu nebo hormonální faktory, které brání sestoupení vajíčka vejcovodem do dělohy. Mezi další, méně běžné příčiny, patří chromozomální nebo jiné vady ZYGOTY či přítomnost NITRODĚLOŽNÍHO TĚLÍSKA. Většímu riziku vzniku mimoděložního těhotenství jsou vystaveny ženy, které již byly touto poruchou postiženy.

Diagnóza mimoděložního těhotenství bývá obtížná, jedinou spolehlivou metodou je vyšetření ULTRAZVUKEM. Porucha se projevuje bolestmi břicha, které je citlivé na dotek, a nejméně jedním vynechaným menstruačním cyklem s následným nepravidelným poševním KRVÁCENÍM. TĚHOTENSKÉ TESTY mohou být neprůkazné. Některé ženy mohou mít i nadále menstruaci a nemusí se u nich projevovat žádné známky těhotenství.
Varujícím signálem prasknutí vejcovodu je náhlá ostrá bolest nebo přetrvávající bolest na jedné straně v podbřišku, mdloby, bolest v rameni (tzv. přenesená bolest, k níž dochází při naplňování břicha krví a poševní krvácení. Pokud se dostaví tyto příznaky, je nezbytné okamžité ošetření.

Mimoděložní těhotenství se obvykle napravuje pomocí chirurgického zákroku; jeho rozsah závisí na stupni poškození vejcovodu, případné infekci a na tom, zda chce mít postižená žena ještě dítě. Poškozený vejcovod se musí obvykle odstranit, ale pokud si žena přeje otěhotnět znovu, je ponechán přilehlý VAJEČNÍK. V případě poškození obou vejcovodů se doporučuje provedení HYSTEREKTOMIE, protože další otěhotnění již není možné.

zdroj: Těhotenství a porod od A do Z - Nancy Evans

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj chtela jsem se zeptat jsem po umelom oplodneni a krvacim je to normalne?...
Denka  |  9.6.2011 14:19

chtěla bise zeptat udělala jsemsi tes a ukazolo se mi tam jedna carka a...
martina  |  11.6.2011 16:35

jsem těhotna nebo ne chci poradit mněla jsem dvakrat menstrace poratemi...
martina  |  11.6.2011 16:39

Ahoj ja měla to samé,pořad doktor říkal počkame počkame a přitel mě...
zuzka  |  26.6.2015 17:02

Ahoj ja byla taky tehotna a prisla sem doltorovi a tam my rekla ze sem...
terka  |  8.4.2018 12:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *