Miminko by mělo do hodiny po narození ochutnat mateřské mléko

9.8.2007 00:00
Rodina a děti

Novorozenec by měl být do 30 minut po porodu přikládán na tělo matky a nejpozději do jedné hodiny by měl být poprvé kojen.

Dostane tak mlezivo, což je tekutina, která předchází tvorbě mateřského mléka a obsahuje značné množství ochraňujících protilátek. Zároveň se tak mezi dítětem a matkou začne vytvářet vzájemný regulační vztah, jehož výsledkem je dostatečná tvorba mléka. Novinářům to řekla předsedkyně Národního výboru pro podporu kojení a lékařka novorozeneckého oddělení Thomayerovy nemocnice Magdalena Paulová.

Časně přiložené miminko spontánně najde bradavku a dokáže se dobře přisát. Maminky, které začínají s kojením později, mají často s technikou kojení problémy. Časné přiložení má dokonce vliv na délku období výlučného kojení, tedy období, kdy dítě není přikrmováno a ani nedostává jiné tekutiny než mateřské mléko.

V České republice se od 1. do 7. srpna uskuteční 16. ročník Světového týdne kojení, který pořádá Český výbor pro UNICEF ve spolupráci s Národním výborem pro podporu kojení, Laktační ligou a Pražskou skupinou mezinárodní organizace ANIMA, která se orientuje na ochranu matek před nevhodným marketinkem kojenecké výživy. Tématem letošního týdne kojení je včasné zahájení kojení, které by podle odhadu Světové zdravotnické organizace mohlo významně snížit úmrtnost malých dětí. Údajně by mohlo zachránit čtvrtinu ze čtyř milionů novorozenců, kteří ročně ve světě zemřou.

V Česku sice novorozenci až na nepatrné výjimky neumírají, ale české ženy někdy mají s kojením problémy. Lékařka Anna Mydlilová ČTK řekla, že v ČR je při odchodu z porodnice je výlučně kojeno 90 procent dětí, částečně 96 procent. V půl roce je to však jen pětina dětí, ačkoliv podle doporučení Světové zdravotnické organizace by v šesti měsících měla být výlučně kojena, alespoň polovina dětí.

České porodnice se nejčastěji dopouštějí chyb v tomu, že mnohdy nepřikládají dítě ihned po porodu na tělo matky. Týká se to zejména velkých zařízení, kde je značný provoz. Porodnice také někdy oddělují maminky od novorozenců, většinou to zdůvodňují těžkým porodem. Ze zkušeností Laktační linky vyplývá, že pětina dětí se už v porodnici setkala s dudlíkem, což je odvádí od namáhavějšího kojení, mnoha novorozencům se v nemocnici vůbec nepodařilo přisát k matčinu prsu.

Dagmar Schneidrová z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy připomněla, že výživu novorozenců negativně ovlivňuje reklama výrobců kojenecké výživy, která proniká již do porodnice. Rodičky dostávají prostřednictvím zdravotníků propagační balíčky s informačními materiály a vzorky s údaji, které jsou v rozporu se současnými zdravotními doporučeními.

Jitka Klejnová - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To, že se bude zašívat opravdu jako důvod nevidím. Ono je potřeba si...
Deana  |  9.8.2007 15:54

Bendo, nějak tomu nerozumím. Žena šla rodit k právníkovi? A proboha...
 |  9.8.2007 16:08

Rodila jsem v Krči a hned po porodu mi syna položili na břicho a nechali...
Katka  |  9.8.2007 16:09

Ježišmarja Bendo, kam půjdeš se ženou při dalším dítěti? K...
Anoli  |  9.8.2007 17:42

Ahoj holky, je dobré brát při kojení nějaké vitamíny?
Anous  |  24.4.2009 13:36

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *