Miminka v děloze se smějí, pláčou a mrkají

23.9.2003 00:00
Rodina a děti

Nenarozené děti začínají hýbat prstíky ve věku 15 týdnů, zívat v 18 týdnech a smát se, mrkat a plakat ve 26 týdnech, ukazují nová pozorování pomocí nejdokonalejší ultrazvukové technologie. Informuje o tom zpravodajský server BBC.

Mimické pohyby provádějí děti v děloze jako reflex v přípravě na narození, domnívá se londýnský porodník Stuart Campbell, který tyto projevy pozoroval již od roku 2001, kdy začal používat nový typ 4D ultrazvuku. Do té doby si myslel, že se děti učí smíchu tak, že napodobují své matky.

"Tato zjištění mohou signalizovat klidnou bezproblémovou existenci plodu v děloze v kontrastu s několika prvními týdny po narození, kdy dítě reaguje na cizí, nové prostředí," uvažuje Campbell. Miminka se po narození normálně nesmějí až do věku přibližně šesti týdnů.

"S dvojrozměrným ultrazvukem můžete pozorovat, že se otáčejí oční bulvy, ale snímky pomocí nové technologie jasně ukazují, jak se otevírají oční víčka. A protože se plod nachází ve velmi tmavém prostředí, musí to být reflex," vysvětlil Campbell a dodal: "Miminka uvnitř dělohy provádějí dýchací pohyby, i když tam není vzduch, a mrkají, i když tam není světlo, takže se zdá, že se takto připravují na život po narození."

Smích však nemůže být podle něj interpretován jako příprava na narození, ale může to být reflex: "Co se skrývá za tím úsměvem, vědět nemohu, ale koutky úst se jim zvedají a tváře se vyboulují. Musí být nějaký příznak spokojenosti v bezproblémovém prostředí," soudí.

4D ultrazvuk je vylepšeným trojrozměrným ultrazvukem, který poskytuje detailní trojrozměrné obrázky, pohybující se v reálném čase. Lékařům podle Campbella umožní snáze rozpoznat abnormality vývoje plodu, jako je rozštěp patra, a diagnostikovat srdeční vady. Mohl by také významně přispět k porozumění vrozeným vadám, jako je Downův syndrom.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tě bůh tedy.
 |  4.6.2009 01:49

Tato miminka velmi vyrazne vnimaji vnitrni a vnejsi realitu, slysi a jsou...
Mr. Green  |  4.6.2009 07:54

Nazdar potrati
JC&ml  |  5.6.2009 00:40

Nazdar potrati
JC&ml  |  5.6.2009 00:40

Přijďte říct, že nesouhlasíte se zabíjením nenarozených dětí:...
Aneta  |  16.3.2010 17:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *