Mexičanka si sama provedla císařský řez

15.4.2004 00:00
Rodina a děti

Zdravému chlapci dala život mexická žena, když si vlastnoručně provedla císařský řez kuchyňským nožem. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na lékaře, podle nichž jde pravděpodobně o první takový známý případ, kdy matka i novorozenec přežili.

Čtyřicetiletá Mexičanka, jejíž totožnost nebyla uvedena, žije ve venkovské oblasti bez elektřiny, tekoucí vody a kanalizace. Do nejbližší nemocnice je z jejího domova osm hodin jízdy autem. O předcházející dítě přišla kvůli komplikacím při porodu a ani tentokrát se jí nedařilo porodit přirozenou cestou. Proto se rozhodla provést si císařský řez.

"Vypila tři sklenky silného alkoholu a pak si s pomocí kuchyňského nože po třech pokusech rozřízla dělohu... a přivedla na svět chlapce, který okamžitě dýchal a křičel," shrnul zákrok doktor R.F.Valle z nemocnice v mexickém San Pablu. Celý případ obšírně popsal v odborném magazínu International Journal of Gynecology and Obstetrics.

Ještě než upadla do bezvědomí, poslala rodička jedno ze svých dětí pro místní zdravotní sestru. Ta sešila ránu obyčejnou jehlou s bavlněnou nití a pak zařídila převoz matky a dítěte do nemocnice.

Podle doktora Valleho dokáže mateřský instinkt přimět ženu, která chce zachránit své dítě, k mimořádnému výkonu. Zdůraznil ovšem zároveň, že by takového neuvěřitelného kroku nebylo zapotřebí, pokud by rodička měla na dosah patřičnou lékařskou péči.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Proč si myslíte, že je to nemožné?
Věra  |  25.3.2005 00:43

to by me zajimalo na kterem miste si udelala rez a jak udelala pod vlivem...
sestra  |  28.5.2008 08:29

bzdura!
to jest niemozliwe!  |  24.2.2009 04:45

No to by mně také zajímalo jak to dokázala zvládnut.Ještě k tomu byla...
Petra  |  11.3.2009 12:46

Nevěřím je to hloupost mne čeká císař a podle toho co vím tak to tak...
Lucie  |  24.4.2009 20:15

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *