Mělo by se posunout první očkování proti TBC?

29.3.2005 00:00
Rodina a děti

Odborníci na tuberkulózu doporučují, aby očkování novorozenců, které zdravotníci provádějí většinou v prvních dnech po narození, bylo přesunuto do druhé poloviny prvního roku života dítěte. Ministerstvo zdravotnictví a část pediatrů se podle Stanislava Kose z Česká pneumologické a ftizeologické společnosti změně očkovacího kalendáře brání. Kos to uvedl na dnešní tiskové konferenci.

Pavla Nykodýmová z plicní ambulance v Říčanech novinářům řekla, že v posledních letech se zvýšil počet komplikací po očkování proti tuberkulóze. To vede podle ní nejenom k tomu, že se dětem přivodí bolest, ale je pak třeba posunout další očkovaní na dobu, až se děti uzdraví.

V 90. letech se počet ošetřených komplikací, většinou zhnisání, pohyboval od 23 do 85. V roce 2001 bylo takových případů 115 a o rok později 143.

Předsedkyně odborné společnosti dětských lékařů Hana Cabrnochová, která se zúčastnila jednání na ministerstvu, ČTK řekla, že odborná komise pro prevenci nákaz se shodla termín očkování neměnit a bude zjišťovat důvody problémů.

Argumentem pro posunutí je podle Nykodýmové i to, že některé dítě se narodí s vrozenou poruchou imunity, která není v prvních dnech života ještě zřejmá. Dvě takové děti v důsledku očkování zemřely. Pokud by se očkovalo v sedmém měsíci nebo později, byla by jejich diagnóza známa.

Cabrnochová uvedla, že kalmetizace neboli očkování, které chrání proti nejzávažnějším formám tuberkulózy, je technicky náročné. Vakcína se musí jemnou jehlou aplikovat přímo do kůže a u ročních dětí by to bylo obtížnější. Vakcinace se většinou provádí ještě v porodnicích a kalmetizační pracoviště, která provádí přeočkování části dětské populace, nejsou připravena zvládnout vakcinaci více než 90.000 kojenců.

Navíc se od příštího roku změní kalendář vakcinace a další očkování se posune na tři měsíce. Nyní je to devět týdnů, což někdy nestačí na úplné zhojení jizvy, řekla Cabrnochová.

Jitka Klejnová - ČTK

Související články

Britští rodiče se bojí trojvakcíny

11.2.2002 00:00

Poškození po očkování

24.1.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ale v době,kdy se tvrdilo,že je TBC na ústupu,byl můj syn poprvé na...
Pája  |  29.3.2005 20:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *