Líbí se mi, jak krčíš nos, když se směješ

9.11.2001 00:00
Rodina a děti

Dr. Benjamin Spock je známý dětský lékař, který v padesátých letech učil rodiče, jak mají vyjít se svými potomky. Dnes je jeho liberální doktrína považována za kontroverzní, ale je jisté, že tento lékař zanechal světu alespoň jeden dobrý axiom. V podstatě říká: "Řekněte tomu malému spratkovi, že je skvělý a on opravdu skvělý bude."

Pojmenovala jsem tuto techniku Spocking na památku této filozofie o dětech. Spocking na úrovni dospělých znamená dělat to samé s vaší drahou polovičkou. Sdělte jí, co na ní milujete, obdivujete či oceňujete a váš protějšek to bude stále dělat.

Lidé se zamilují z mnoha rozličných důvodů. Logika vycházející z vaší milostné mapy může být zdánlivě naprosto náhodná. Například milujete způsob, jakým krčí nos, když se směje, nebo zbožňujete způsob, jak vás laská na krku. Možná jste se do něj zamilovala proto, že když jste ho poprvé pozvala na oběd, umyl nádobí. Možná obdivujete její odhodlání čelit krizím, nebo si vážíte jeho smyslu pro spravedlnost.

Abyste byli stále zamilovaní, povzbuzujte chování, které zbožňujete. Řekněte: "Hrozně mě vzrušuje, jak mě laskáš na krku." Řekněte: "Věř tomu nebo ne, jedna z věcí, které na tobě miluju, je způsob, jak se nabízíš, že umyješ nádobí." Řekněte: "Obdivuji tvoje odhodlání čelit krizím." Řekněte: "Vážím si tvého hlubokého smyslu pro spravedlnost."

Vzpomínám si na jednu karikaturu v Nem Yorkeru, tak kousavou, že jsem vykřikla. Na obrázku byli zobrazeni očividně chudí manželé, tlustí a vyčerpaní, jak sedí za kuchyňským stolem. Muž v tričku byl neoholený. Žena měla ve vlasech natáčky. Nádobí bylo neumyté a od lednice k radiátoru byla natažena provizorní prádelní šňůra, na které se sušily plenky. Manželé pili kafe ze starých otlučených hrnků.

Muž se smál na ženu a říkal: "Já prostě miluju, jak krčíš nos, když se směješ." Dvojice vypadala skutečně šfastně, přes nepořádek v bytě, přes svou chudobu, přes únavu. Pokud byl Spocking součástí jejich denního života, pravděpodobně skutečně šťastní byli.

Zdroj: Co dělat, aby se do vás každý zamiloval - Leil Lowndes - Pragma

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Krátce k tomu úvodu, No, anticipací (výchova na základě dobrého...
Dawid  |  4.5.2006 15:38

Krasnej clanek!!!
Jitka  |  9.5.2006 01:12

A to ma byt jako co?????????????????
Helena  |  9.5.2006 01:42

Když jsi to psal, nenechal jsi papíry na hlavu v autě ???
xxcd  |  10.5.2006 01:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *