Kontakt se zvířaty snižuje u dětí riziko alergií

29.8.2002 00:00
Rodina a děti

Děti vychovávané v kontaktu s psy a kočkami jsou podstatně méně ohroženy běžnými alergiemi. K tomuto závěru dospěli američtí vědci, kteří sedm let sledovali 500 dětí ve věku od narození do sedmi let.

Odborníci porovnávali skupinu dětí, která byla v dětství vystavena kontaktu nejméně se dvěma kočkami nebo psy, se skupinou, která s těmito zvířaty do styku nepřišla. Zjistili, že u dětí, které byly v kontaktu s domácími zvířaty, bylo riziko onemocnění běžnými alergiemi o polovinu menší.

Například 15,5 procenta dětí, které neměly doma psa nebo kočku, byly alergické na kočky, zatímco u dětí, které žily s těmito zvířaty, to bylo 11, 6 procenta, a u dětí vychovávaných se dvěma nebo více zvířaty to bylo 7,7 procenta. Podobnou tendenci lze vypozorovat i u dětí majících alergii na psy.

"Důvodem, proč tolik dětí trpí alergií nebo astmatem, je to, že žijeme příliš čistotně," uvádí doktor Dennis Ownby, ředitel alergologického oddělení fakultní nemocnice v Gruzii, jehož studie byla uveřejněna v časopise American Medical Association.

"Co se děje, když si děti hrají s kočkami a psy? Zvířata je olizují. Olizováním se přenáší spousta baktérií, které mohou modifikovat způsob, jakým bude reagovat imunitní systém," řekl.

"Alergologové se celé generace učili, že psy s kočky v domě zvyšují riziko alergií. My přitom víme, pro vznik alergie je nutný opakovaný styk s danou látkou. Výsledky našeho výzkumu jsou ale přesně opačné než naše předpovědi," řekl Ownby.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Čím dál častěji si právě v tomto světě uvědomujeme potřebu...
lobpreisováj jana  |  11.4.2008 14:49

Čím dál častěji si právě v tomto světě uvědomujeme potřebu...
lobpreisováj jana mgr.  |  11.4.2008 14:50

asi by pro alergiky byl dobrý slon, nemá žádnou srst, asi by byl jen...
Buldozer  |  11.4.2008 16:22

Ten článek postrádá jakoukoliv vypovídací hodnotu, jelikož chybí...
Iva  |  20.7.2009 22:24

No, opatrne.. Pokud je rozvinuta alergie, tak samozrejme kontakt se zviraty...
Lukáš Chládek  |  5.9.2018 12:01

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *