Koho u porodu?

9.4.2010 00:00
Rodina a děti

Je to velký den, narození vašeho miminka. Koho chcete mít u sebe? Je jen na vás, koho si zvolíte.

 

S tímto člověkem byste se měla cítit uvolněná a sama sebou. Můžete o něm přemýšlet i z pohledu elementů - byl by spíše tichým potůčkem, rozpoutaným ohněm, anebo pevným stromem? Který z těchto elementů chcete mít u sebe? To může do jisté míry ovlivnit výběr partnera anebo jejich počet.

Je samozřejmě důležité, aby partner u porodu chtěl být. Spolu byste si měli projít různé techniky, ať už masáže, dýchání či pozice, abyste zjistili, jak se při jejich používání cítíte. Při dlouhém porodu hrozí, že můžete být unavená stejně jako váš partner. V tomto případě možná budete chtít někoho "do zálohy". Kromě personálu, který u porodu bude, je možné poprosit o přítomnost u porodu vaši soukromou porodní asistentku nebo tzv. dulu.

Je na vás, zda poprosíte více lidí a každému přiřadíte jednu roli, anebo zda budete chtít být u porodu sama. Přítomnost člověka, se kterým vám není dobře a jste nervózní, může porod ztížit. Bohužel se může stát, že s partnerem je vám nyní skvěle, ale při porodu se s ním nebudete cítit příliš dobře. Může to být způsobeno několika důvody, takže by si rozhodně neměl brát osobně, pokud ho pošlete pryč.

Role partnera

Kdysi byla role partnera brána velmi vážně. Měl za úkol stát u vchodu do chýše či chatrče, všem cizím a nevítaným hostům zabránit ve vstupu a umožnit tak matce klidný průběh porodu. Nyní je jeho role brána spíš z pohledu psychického, kdy by měl matce připravit příjemné a klidné prostředí plné opory a porozumění.

Měl by být člověkem, který se na chvíli stane vaším mluvčím, když budete chtít mediky na praxi (kteří se na vás dívají) poslat pryč, nebo když nechá ztlumit světla, anebo když se budete muset rozhodnout, zda přistoupíte na navrhovaný lékařský postup.

Dále by si měl uvědomit, že mu určitě nebudete za všechno děkovat. Měl by chápat, že pokud budete mlčet, zřejmě se vám líbí to, co právě provádí. Určitě partnerovi nebudete říkat: "Ach, miláčku, to je opravdu velmi příjemné." Pokud partner dělá to, co je rodičce příjemné, porod je tím viditelně snadnější. Pokud je však žena nespokojená, má právo mu říct, aby přestal, nebo dokonce aby odešel.

Partner by měl znát vaše přání a potřeby a měl by se snažit je vyplnit. Pokud chcete mít krásný a přirozený porod, jsou informace o porodu stejně důležité jak pro vás, tak pro něho.

Zdroj: Suzanne Yates - Zdravé těhotenství a přirozený porod, nakladatelství Computer Press

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Debil, blbeček, debil, blbeček, akorát tamhle vzadu - jediná výjimka:...
!  |  14.4.2010 20:35

Myslím, že jsme každá jiná. Některá chce být u porodu sama, jiná...
Káťa  |  14.4.2010 20:41

Radši jsem si vzala k porodu dulu, byla v pohodě a i když z toho byl...
Majda z Teplic  |  10.5.2010 19:47

mám podobnou zkušenost - rodila jsem císařem a na jizvu mi krásně...
ivča  |  31.5.2010 19:53

Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31....
Peter Skuhravy  |  31.7.2012 15:40

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *