Když rostou zoubky

10.4.2003 00:00
Rodina a děti

Někdy to bývá již několik málo týdnů po narození a v průměru ve věku 6 měsíců (i když ani první zoubek teprve ve 12 měsících není výjimkou), ví o tom zpravidla celá rodina. Prořezávající se zoubek poznáme spolehlivě podle zarudlého zduření na dásni. Někdy bývá zarůžovělá a teplejší i tvářička na straně rostoucího zoubku.

Dítě intenzivně sliní, špatně spí, mívá i několik dnů trvající řidší stolice, méně pije a jí, můžeme pozorovat i zvýšenou teplotu (i když vědecké studie souvislost teploty a prořezávání zubů neprokázaly). U trochu starších dětí se nám může zdát, jakoby se vrátily v duševním vývoji o krok zpět.

Jak můžeme dítěti pomoci?
Velmi rády děti koušou do suchého, ohlazeného kořene lékořice, zavěšeného na šňůrce: tlak kořene na dáseň pomáhá zoubku na svět, navíc je lékořice nasládlá a obsahuje protizánětlivě působící látky. Nemáme-li lékořici k dispozici, nahradí ji chlebová kůrka. Musí být jenom sdostatek velká, aby u nejmenších dětí nehrozilo její spolknutí.

Z homeopatik se osvědčila Chamomilla.

Naše babičky říkaly, že zdárnému prořezání chrupu napomáhají korále z jantaru, zavěšené na krku děťátka.

Určitě nebudeme dítěti podávat léky proti bolesti nebo dokonce prášky na spaní: jejich vedlejší účinky mnohonásobně převýší přínos v podobě krátké úlevy od bolesti. Odměnou za několik probdělých nocí nám bude po prořezaném zoubku malý skok ve vývoji dítěte, který při troše pozornosti zaregistrujeme téměř pokaždé. Nakonec i u nás dospělých platí, že prodělanou bolestí roste naše duše.

A nakonec ještě poznámku k čištění zoubků:
Čistit je třeba již úplně první zoubek. Je dobré navyknout dítě na čištění 3x denně, i po obědě, nebo alespoň po každém sladkém jídle. Omezení cukru v potravě je tou vůbec nejlepší prevencí zubního kazu. Fluoridy v zubních pastách nebo fluoridové tablety krom výjimek neřeší příčinu vzniku zubního kazu, nýbrž následky, nemluvě o jejich vedlejších účincích. Dítě do 2 let spolyká téměř všechnu zubní pastu a ještě u prvňáčka je spolykané pasty nezanedbatelné množství: proto doporučuji používat pasty nezatěžující zažívání dítěte: tj. zubní pasty nepěnivé (bez obsahu tensidů) a co možná bez obsahu syntetických látek.

Autor: MUDr. Lukáš Dostál - Weleda

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

nám taky pomáhal nurofen při bolesti či zvýšené teplotě a potom...
klára  |  27.5.2014 15:14

A co ty gely , pomohl někomu ? Případně jaký doporučujete?
Lola  |  17.6.2016 09:11

To u nás hodně pomohlo kousátko.. přijde mi, že malého zároveň i...
Zlata  |  19.12.2017 18:28

Ahooj, my zkoušeli různý gely atd, ale nejvíc pomohlo tohle...
terkahouskova  |  31.8.2018 10:18

jistě
Božka Stonožka  |  31.8.2018 10:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *