Když hlídají prarodiče: výhody a nevýhody

6.1.2011 00:00
Rodina a děti

Kdo má dnes k dispozici babičku nebo dědečka, kteří už nechodí do práce a jsou ochotni hlídat vnoučata, má obrovské štěstí. Vzhledem k prodlužujícímu se věku při odchodu do důchodu se ale hlídání prarodiči možná stane vzácnějším jevem než tatínkové na rodičovské.

Výhody:

-       Stejně jako v případě tatínka, i zde o dítě pečuje jedna z jemu nejbližších osob.

-       Ať už hlídání probíhá ve vašem bytě, nebo v bytě prarodičů, obojí je pro dítě známé prostředí. Vy zároveň nemusíte mít strach, že si domů pouštíte někoho cizího.

-       Pokud se nedohodnete jinak, jedná se většinou o službu zdarma nebo aspoň levnější, než jsou tržní ceny.

Nevýhody:

-        Může se stát, že babička či dědeček budou ještě nad rámec dohodnutého chtít pečovat i o jiné vaše věci, než jen dítě.

-        Přílišný vliv na vaši domácnost může vám nebo manželovi začít vadit (záleží na tom, čí rodiče hlídají).

-        Musíte se obrnit trpělivostí vůči nejrůznějším nevyžádaným doporučením a komentářům (zejména v duchu „když ty jsi byla malá, tohle se s dětmi nedělalo“).

-        Názory prarodičů na dětskou zdravou výživu či výchovu mohou být naprosto neslučitelné s vašimi představami a může vám dát dost práce přesvědčit je o své pravdě.

Doporučení:

-         Ještě než tento způsob hlídání začnete realizovat, zamyslete se a někam si napište několik svých jasných požadavků, na kterých budete trvat. Například co se týče jídla, pokud jste vegetariáni, vaříte výhradně z biopotravin nebo nechcete, aby vaše dítě jedlo čokoládu, doporučuji pro prarodiče sepsat seznam „zakázaných“ potravin.

-         Pokud svěřujete do péče malé miminko, nenápadně se přesvědčte, zda manipulaci s ním babička zvládá a zda dodržuje základní bezpečnostní pravidla. Dělejte to ale velmi citlivě a pokud možno nenápadně.

-         Jestliže máte nějaké pochybnosti, udělejte ze začátku pár nenápadných „přepadovek“: přijďte z práce dřív, než jste původně řekla, nebo se vy nebo manžel nečekaně vraťte například pro zapomenutý mobil.

-         Pokuste se stanovit alespoň základní pravidla: o přesné době hlídání, o dalších případných aktivitách ve vaší domácnosti kromě hlídání a podobně.

Ukázka z knihy Rodina a práce - jak je sladit a nezbláznit se (Portál)

Související články

Tatínek na rodičovské dovolené

4.11.2010 00:00

Osamělost seniorů

15.2.2010 00:00

Moc se přemýšlí

30.5.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Když nás hlídala babička, mohly jsme my děti jíst to co doma ne,...
asi tak  |  16.1.2011 11:15

Babičce tleskám...:)))
Takhle se to musí!  |  17.1.2011 22:41

Já taky. Natřela jí to, snaše vykutálený...
Džejkob  |  17.1.2011 23:05

tak tak svatá pravda
jo  |  17.1.2011 23:54

já jsem u prarodiců prožila nádherné detstvi. Nejvic vzpomínám na...
Kamila  |  3.5.2015 20:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *