Kde najít tu správnou chůvu

3.9.2010 00:00
Rodina a děti

Potřebujete chůvu? Ale kde ji hledat? Poohlédnout se po někom ze známých a příbuzných, nebo raději zabrousit do neznámých vod? Zkusíme se podívat na výhody a nevýhody jednotlivých variant.

Oslovit někoho z okruhu blízkých, má jednu velkou výhodu. Víte, co od daného člověka můžete čekat. Stejně tak pro Vaše dítě může být zejména z počátku příjemnější, že se o něj nestará někdo zcela cizí. Tento způsob výběru chůvy má však i svoji stinnou stránku. Zejména, pokud necháváte své dítě s chůvou často, určitě byste byla ráda, aby pečovatelka jednala s dítětem podle vašich výchovných zásad. Když se například rozhodnete, že by Vaše tříleté dítě nemělo sledovat televizi s výjimkou večerníčku, bylo by více než vhodné, aby se to dodržovalo i v době Vaší nepřítomnosti.

Nyní si však představte situaci, kdy u Vás jako chůva figuruje Vaše švagrová nebo kamarádka a dítěti pouští pohádku pokaždé, když si řekne. Cizí chůvu byste na daný problém důrazně upozornila a v případě dalšího opakování pravděpodobně vyhodila. Můžete však důrazně upozornit a následně vyhodit svoji kamarádku či příbuznou bez toho, aby to pošramotilo Vaše vztahy? To zřejmě těžko. Další nevýhodou mohou být diskrétní informace z Vaší rodiny, které najednou začínají kolovat po příbuzenstvu nebo společných známých. Je třeba si uvědomit, že chůva tráví přímo ve Vaší rodině poměrně hodně času a je svědkem mnoha situací. Může si všímat toho, zda máte po ráno ustláno, jestli nemáte od včera ve dřezu neumyté skleničky, atd. Stejně tak se může stát svědkem příležitostných konfliktů mezi Vámi a partnerem. Pro cizí chůvu jsou tyto informace zcela nepodstatné a nemá potřebu a většinou ani možnost komukoliv je z Vašeho okolí sdělovat.

Další možností je při hledání chůvy je hledat chůvu mimo okruh známých a příbuzných. Základní nevýhoda vyplývá již z řečeného, dotyčnou pečovatelku osobně neznáte, proto její výběr a ozkoušení bude trvat pravděpodobně déle. Stejně tak většinou i dítěti nějaký čas trvá si na novou osobu zvyknout. Každá mince má však dvě strany. Pokud Vám hlídá dítě najatá a placená chůva, pak se musí řídit tím, co jí řeknete. V případě porušení pro Vás nemusí být žádný problém chůvu například finančně sankcionovat, pokárat, v nejhorším případě i propustit. Můžete také snadněji určovat podmínky, které pro Vás ideální chůva musí splňovat, ať už je to nekuřáctví, výtvarné nadání či pedagogická škola.

Pokud se tedy rozhodnete vybrat si chůvu mimo své známé, stojí před Vámi další rozhodnutí, zda výběr organizovat sama, nebo ho svěřit profesionální agentuře. O výhodách a nevýhodách obou řešení se dozvíte již příští týden.

Kateřina Černá

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, já mohu vřele doporučit aplikaci na hledání slečen nebo...
Katka  |  23.10.2017 10:47

dítě potřebuje hlavně mámu a tátu. Rodiče starejte se o svoje dítě...
Maminka  |  23.10.2017 10:55

Mají chůvy i nějaký úbor nebo dojde v teplakach či nepohodlných ryflich?
Jan  |  23.10.2017 22:20

jejich paní jim zajistí livrej
kecy v kleci  |  24.10.2017 09:15

Zdravím, někdy potřebujete pohlídat dítě z důvodu, třeba vlastní...
Katka  |  7.12.2017 10:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *