Kampaň proti tělesným trestům

Kampaň proti tělesným trestům

4.11.2008 00:00  |  Rodina a děti

Kampaň Stop násilí na dětech, kterou na příští rok chystá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ), má pomoct rodičům s výchovou dětí.... celý článek

Komentářů: 24 | Poslední komentář: 5.5.2012 18:28

Komentáře

reagovat 4.11.2008 12:44 - Mjr. Magor

Když už ne " Pulitzerovu cenu " za tento článek, tak minimálně mé osobní ocenění za dokonalý altruismus a naprostou empatii do dětské( i romské ) křehké duše, především námi dospělými, zcela nepochopené. Díky a třikrát BRAVO! AVE Autor, který psal dětskou myslí a Džamila " matka Romulátek a Čechulátek "Při čtení tohoto článku mě několikrát polilo horko( pravděpodobně z přetopené místnosti, nebo ze studu )a tlak mi stoupl až na 220, ale to bude tou inverzí ve VČ a mím způsobem života, který vedu.

Ano, STOP NÁSILÍ na nevinných dětech.

Není divu, že Džamila soucítí s " týranými " dětmi, především Romulátkama. Sama je jednou z nich, které zažili mnoho tvrdých ran od rodičů a pravděpodobně spíše od matky.

Ano, přestaňme trestat a vinit naše děti za své problémy.

Džamila ovšem opomněla podstatnou věc, je v Česku ne v Kazachstánu! Samozřejmě lokality v kterých Džamila působí, působila, ji mohou připomínat kočovnou mentalitu své rodné země, která se naprosto odráží v jejich vlastních genech.

Chápu její obavu o naše děti, ale bát se opravdu nemusí, GENY máme naštěstí jiné. Nebojte, nejsme jako VY, Džamilo!

reagovat 4.11.2008 14:58 -

Je přece rozdíl mezi výchovným pohlavkem v pravou chvíli a mlácením a nebo dokonce týráním.

reagovat 4.11.2008 15:54 - vrut

Plně s vámi souhlasím.

reagovat 4.11.2008 16:54 -

Pani Dzamila at se vrati zpet do Blablachstanu kde deti zerou, jako malej sem dostal na prdel kdyz sem zlobil a myslim, ze to na me nezanechalo nasledky, krom toho, ze mam vstipenou aspon elementarni slusnost. TO co dnes s detmi dela, volna vychova, domlouvani atd. z toho se mi chce blit! Budou tu hordy neomalenejch nevychovanejch a hnusnejch parchantu!

reagovat 4.11.2008 19:27 - Mjr. Magor

Ono Anonyme nejde jen o nevychovanost a neomalenost našich budoucích nástupců příští generace. Je to daleko děsivější, než si obyčejný smrtelník umí představit. Hudba budoucnosti, dle vize paní Džamily, (snad z pouhé nevědomosti) zakotví kdesi v propasti Džungarů a s nimi pohřbí úctu k rodině, vyrve naprosto její kořeny a místo toho nás čeká strach ze svých vlastních dětí! Pravděpodobně podle Džamily nefunguje rodičovská výchova, proto navrhuje, aby děti začaly vychovávat své vlastní rodiče.

Holt nová doba a ta si přeci žádá radikální změny, tak z toho je mi opravdu ouzko.

reagovat 4.11.2008 20:44 - NEdžáma

.Zásadně nedávám pohlavky to by mohlo skončit dost špatně.Když tak přes zadek.Tam to neublíží.Do ledvin se netrefím.

Jinak je lepší dát jednu výchovnou proto že ta upozorní dítě na to že něcp udělalo co nemělo.Domlouvat dvouletému,čtyřletému či osmiletému se míjí účinkem.

reagovat 7.12.2008 23:42 - Blanka

Vážení, je mi opravdu smutno, když čtu posledních pět příspěvků. Další raději otevírat nebudu. Copak nechápete, co děláte? Ono je jednodušší dítěti vrazit pár výchovných pohlavků, nezabere to tolik času, který můžete strávit pohodlněji u televizní obrazovky nebo honěním kariéry, než ztrácet čas s dítětem a vysvětlovat mu důsledky jeho chování. Nedej bože vzpomínat na nějaký příklad, který by mohl dítě vyprovokovat k lepšímu chování. Uvedu příklad: Nedávno moje dcera natloukla vnučce vařečkou, že si nechtěla uklidit céčka, která rozházela v obýváku po zemi. Bití předcházel křik, během něhož se dítě "zaseklo" a pak přišlo na řadu bití. Přitom stačilo vzít dítě na klín, v klidu mu říct: podívej, po těch hračkách můžeš uklouznout a natlouct si kolínka stejně jako předevčírem. A protože si dítě pamatuje na tu bolest, okamžitě sedne na zem a hračky uklidí. Čeho dosáhnete tím, že dítě zmlátíte? Maximálně toho, že si na něm vylijete vztek, zchladíte žáhu, taky do toho vložíte vztek na partnera, který vás obviňuje, že jste dítěti koupila nevhodný dárek. Jaký má takové bití výchovný účinek? Maximálně takový, že vás přestane bezvýhradně milovat. Taky jsem byla dítě, které dostalo občas výchovný pohlavek, někdy na zadek rukou nebo vařečkou. Výsledek byl takový, že stres, který jsem jako dítě prožívala, se mi na trvalo usadil v tkáních a i když jsem po letech psychicky v pořádku, moje tkáně neustále vytvářejí stres, který se projevuje vnitřním chvěním a psychickou labilitou ve vypjatějších situacích, poruchami srdečního rytmu a nízkým sebevědomím. Kromě toho hrubší fyzické tresty poznamenaly moji bederní páteř, takže trpím dost často bolestmi v této části těla. Vždyť považte, taková obrovská síla proti drobnému křehkému tělíčku...! A co jeho dušička? Vezmete si na svědomí, že vaše dítě v sedmnácti letech uteče z domova, jako jsem to udělala já, protože jsem měla ze svých rodičů strach? Naštěstí si naši tenkrát uvědomili, že udělali něco špatně a já se vrátila. Dnes bych určitě skončila v nějakém doupěti a snažila se na všechno zapomenout pomocí drog. Tohle opravdu chcete? Já měla štěstí, že jsem měla báječnou babičku, která bydlela s námi v domě a já se uchýlila k ní. Dnes svoje rodiče respektuji, k tomu jsem se dostala po letech práce na sobě, vím, že oni chtěli jen mé dobro, jen se jim to "trochu" vymklo z ruky. Ale nemiluji je, nedokážu jim dát svoji lásku, protože ji ve mně zabili. Pamatujte si, kolik lásky dáte svému dítěti, když je malé, tolik se vám jí vrátí zpátky, až budete staří a nemohoucí. Víte, mně není líto lidí, kteří ve stáří žijí osamoceně a děti jim jednou za čas přinesou nějaký dáreček, ale svoji lásku jim nedají. Oni to své děti nenaučili, tak co očekávají? Ještě jim může syn nebo dcera dát vařečkou, do ledvin se určitě netrefí. A svoji lásku k nim pak může demonstrovat nějakým dárkem, tak jak se to dnes dětem dělá.

Víte, ono tady nejde jen o pár výchovných pohlavků, ono jde spíš o to, co to provede s psychikou dítěte. Mám pár kamarádek a zákaznic, které byly doma takto vychovávány. A víte, co se stalo? Připadaly si méněcenné a chytly se prvního muže, který jim nabídnul odchod z obávaného domova. A jak dopadly? Samozřejmě, že jejich pocit méněcennosti jim přitáhl muže, kteří je týraly nejen psychicky, ale i fyzicky. Jenže ty ženy na to byly zvyklé z domova, tak si myslely, že takhle to má být!!! A jak to skončilo? Psychickou labilitou, ponižováním se, depresemi, trvalým poškozením nervové soustavy a doživotními bolestmi. A začalo to výchovným pohlavkem... Že zas až tak suroví nejste a tohle se vašemu dítěti nemůže stát? Jak to můžete vědět? Copak do jeho nervové soustavy vidíte?

Takže milí rodičové, pokud se chcete na dětech takto podepsat, neváhejte a klidně je bijte. Vždyť jste si je pořídili pro radost, a ne pro starost, že?

Blanka

reagovat 7.12.2008 23:48 - JSEM

Pro trestání dětí! Čím brutálněji, tím lépe!!

!

reagovat 8.12.2008 10:19 -

Děti se musí trestat a někdy nezabírá nic jiného než fyzický trest. Nejsem pro surové mlácení, ale zakázat tělesné tresty, to je to nejhorší, co můžete udělat. Rodiče se tak stanou otroky vlastních dětí, i na veřejnost budou mít lidi z dětí strach. První facku by si zasloužila sama Stehlíková....

reagovat 8.12.2008 13:58 - Zajímavost

Mimochodem, možná vás bude zajímat, že Dr. Spock, psychiatr, který vymyslel tu teorii o tom, že fyzické tresty jsou prý špatné, ji později odvolal. Poté, co jeho dospělý syn, který nikdy nedostal facku, spáchal sebevraždu.

reagovat 8.12.2008 14:11 - Bee

Pochybuju, že syn spáchal sebevraždu proto, že ho dr. Spock fyzicky netrestal. Dispozice (citlivost) je prostě vrozená nehledě na výchovu.

reagovat 6.1.2009 10:52 - Piere

Sama Džamila by potřebovala na prdel. Parchanti nám přerůstají kvůli naší měkkosti přes hlavu, neznají respekt a pravdou je, že za to může okolní svět - karierismus, bezohlednost lidí k sobě navzájem, projevy frustrací formou sebezvýrazňování na úkor ostatních, atd.

Tohle všechno děti vidí a pouze napodobují.Jsem pro občasné potrestání ( nesnáším rozmazlené fracky řvoucí v obchodech apod. ), ale ne za cenu potlačení jejich křehkých dušiček. Všeho s mírou.

Piere

reagovat 9.1.2009 21:38 - Karel

Džamila asi spadla z višně. V záp. Evropě se otevřeně mluví o tom, že benevolence u výchovy dětí se míjí účinkem. Lidé i odborníci by chtěli přitvrdit. Jenže politici to ještě nepochopili ( jako všude).

U nás už jsou naprosto běžné situace, že učitelky ve škole brečí, protože si na ně troufnou puberťáci různými urážkami a ony s tím nemohou nic dělat. Resp. mohou, ale nějaké poznámky , či napomínání jsou k ničemu.

reagovat 10.1.2009 05:18 - Klingon

Ta samá Džamila, díky jejíž snaze bylo oddáleno zprovoznění uzavřeného oddělení pro nemocné s multirezistentní tuberkulózou, protože byla práva nemocných těžce pošlapána tím, že pro ně nebyla připravena kuřárna a tak raději prskaly své téměř nezničitelné mrchy na okresních nemocnicích, má tu drzost někoho poučovat?Ostatně jedna rána v pravý čas dokáže zázraky, vštípení nevhodnosti chování je téměř zaručené; zejména pokud jde o zříkdavý jev. Ještě že té bláznivé "vědkyni" nedošlo, že i vysvětlování nevhodnosti chování dítěti je také formou trestu; a někdy dokonce horšího než výprask (asi nikdy nebyla psychiatr...). Zakáže se snad i domluva? Domácí vězení? Snížení kapesného? Proč mi to jen připomíná populizmus bláznivé bezdětné pro jiné bláznivé bezdětné?

reagovat 15.1.2009 17:20 - Zdeňka Stočesová

Jen tak mimochodem, děti jsou rozmazlené ne proto, že by nedostávaly na zadek (nebo na jinou část těla), ale protože jim rodiče včas nestanovili hranice, jejichž dodržování, musí pevně vyžadovat. Vychovávat tělesnými tresty umí každý (dát facku dítěti pro dospělého není přece jenom problém), ale umět DOBŘE vychovat dítě bez pohlavků, to už evidentně umí málo kdo!

Zdavím všechny zastánce tělesných trestů na dětech.

reagovat 15.1.2009 17:58 - jsem učitel na ZŠ

... a děkuji za příspěvky ...

V době falešného pseudohumanismu tyto příspěvky jsou jako pohlazení. Děkuji.

reagovat 15.1.2009 18:20 - Anna

Zdenko,jak vysvětlíš douletému dítěti,že nemá např.vylejvat svojí sestře jogurt na hlavu?

30x nenene nezabírá.V případě mých dvojčat je to 60x .A to jsme teprve u snídaně.

Přijd nám vytyčit hranice bez plácnutí,protože já nevím jak na to.

reagovat 30.1.2009 14:52 - *M

jsem proti jakémukoliv ubližování,ale myslím,že je lepší občas dítě plácnout, než mu dlouho domlouvat že něco nesmí.(a rozhodně tím nemyslím zmlátit dítě tak že má modřiny a že neví čí je.)Mimochodem, co se dá udělat, když se dítě vzteká a začne třeba mlátit rodiče?Nechat ho?A navíc to dítě na výprask za chvíli zapomene. Drtivá většina rodičů (ostatní jsou smutné výjimky)své dítě miluje a neublížila by mu. Nemyslím si že plácnutí přes zadek ubližuje-spíš naopak, ve vhodné situaci pomáhá.

reagovat 30.1.2009 17:45 -

Škoda rány, která padne vedle!!!! Stoletíma osvědčenéj recept a zatím s nejlepšími výsledky! Pohlavek a nebo proutek v pravej čas dokáže divy!!!!A žádná bláznivá Džamila nic lepšího nevykoumá!!!

reagovat 8.1.2012 15:57 - Karel

Svléknout donaha a důtkami přes celé tělo, jak jsem to v mládí zažíval já

reagovat 9.1.2012 13:07 - alenka

Přesně jak píše Zdena. Já teda nemám dvojčata, ale dvě děti 2,5 a jeden rok. Starší ví, že nesmí setru mlátit, že si neubližujeme, dá se s ním domluvit, vysvětlit, všechno v pohodě. Ovšem ročnímu dítěti principy soucitu vysvětlíte těžko. Když má ze zvyšování hlasu nabo důrazného NE srandu, tak jí mám nechat, aby šikanovala sorozence nebo psa?? ( A navíc u psa to může být i nebezoečné, je to dobrák, ale jednou už se ožene a bude...) tak prostě dostává přes ruku. Lehce, málo, jen aby pochopila, že to se nesmí. Plácnutí přes ruku nebo třepnutí přes zadek (lehké, aby to dítě cítilo, nemusí to vysloveně bolet) je prostě komunikační prostředek, když ostatní selžou.

reagovat 9.1.2012 13:09 - alenka

Tedy pardon, ne zdena, ale Anna

reagovat 5.5.2012 11:04 - filmtt

Studio dokumentárních filmů připravuje sociologický dokument o roli tělesných trestů ve výchově a mezilidských vztazích.
Pro tento nekomerčni projekt hledáme lidi, kteří se nebojí podělit o své zážitky ať v roli trestaného, či trestajícího. Více informací nezávazně na: filmtt@volny.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Škoda rány, která padne vedle!!!! Stoletíma osvědčenéj recept a zatím...
 |  30.1.2009 17:45

Svléknout donaha a důtkami přes celé tělo, jak jsem to v mládí...
Karel  |  8.1.2012 15:57

Přesně jak píše Zdena. Já teda nemám dvojčata, ale dvě děti 2,5 a...
alenka  |  9.1.2012 13:07

Tedy pardon, ne zdena, ale Anna
alenka  |  9.1.2012 13:09

Studio dokumentárních filmů připravuje sociologický dokument o roli...
filmtt  |  5.5.2012 11:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *