Kampaň proti tělesným trestům

4.11.2008 00:00
Rodina a děti

Kampaň Stop násilí na dětech, kterou na příští rok chystá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ), má pomoct rodičům s výchovou dětí.

Podle Stehlíkové naprostá většina českých rodičů nechce bít své děti, ale nezná jiné efektivní prostředky výchovy. Kampaň by měla stát deset milionů korun. Za ně se vyrobí televizní spoty a plakáty, vydají publikace a letáky a uspořádají debaty. Kampaň podpoří i některé mediálně známé tváře z kulturního života, ministryně ale zatím nechce prozradit, o koho půjde.

Lidé z kultury budou v televizních spotech vyprávět příběhy ze svých životů. Třeba o tom, jak je poznamenala výchova jejich rodičů nebo jaké zásady ve výchově používají ke svým dětem.

"Ta kampaň by měla být především celospolečenskou debatou o tom, jak děti vychovávat, proč se nám to nedaří; myslím, že čeští rodiče na tu debatu čekají," řekla Stehlíková. Podle Stehlíkové se všechny osobnosti zřekly honoráře. Peníze prý nebude požadovat ani televize za odvysílání spotů.

Z výzkumu 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze z roku 2004 vyplývá, že pouze 13,6 procenta dětí nikdy nebylo tělesně potrestáno. Čtvrtina trestaných dětí je přitom trestána způsobem, který naplňuje definici týrání.

Podle letošního průzkum veřejnosti jsou tři pětiny Čechů proti zákazu tělesných trestů. Tři čtvrtiny lidí v průzkumu přiznaly, že je rodiče v dětství bili. Čtvrtina rodičů tělesné tresty při výchově občas nebo pravidelně používá. Stehlíková chce docílit toho, aby její záměr zakázat tělesné tresty dosáhl alespoň nadpoloviční podpory veřejnosti.

Zákaz tělesných trestů nemá být součástí trestního řádu a nebudou žádné sankce za to, že rodič dá pohlavek svému dítěti. Jde spíše o symbolické vyjádření toho, že fyzické tresty dětí jsou nepřijatelné.

V sousedním Německu podobné ustanovení schválili před osmi lety. Před kampaní, která trvala dva roky, nadpoloviční většina Němců přiznávala, že používá tělesné tresty ve výchově. Po kampani ale více než 80 procent rodičů podporovalo nenásilnou výchovu. Podle ředitele Německé ligy pro dítě Jörga Maywalda se za celých osm let, kdy platí zákaz trestů dětí, nestalo, že by byl někdo popotahován za pohlavkování potomka.

Podle Světové zdravotnické organizace denně v Evropě umírají tři děti kvůli týrání. Počet dětí, které jsou zneužívany psychicky nebo fyzicky, je ještě mnohem vyšší. V České republice zažívá týrání a zneužívání podle některých odborníků až 40.000 dětí ročně. Podle Evy Vaníčkové ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze přesná data chybějí. Dá se vycházet jen z kusých údajů jednotlivých úřadů. Například v roce 2007 policie evidovala 5435 trestných činů spáchaných na dětech, konkrétně 938 znásilnění a pohlavních zneužití. Sociální pracovníci zaznamenali loni 1884 týraných a zneužívaných dětí. Každé dvousté dítě navíc vyrůstá v ústavní výchově.

Leona Heczková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Škoda rány, která padne vedle!!!! Stoletíma osvědčenéj recept a zatím...
 |  30.1.2009 17:45

Svléknout donaha a důtkami přes celé tělo, jak jsem to v mládí...
Karel  |  8.1.2012 15:57

Přesně jak píše Zdena. Já teda nemám dvojčata, ale dvě děti 2,5 a...
alenka  |  9.1.2012 13:07

Tedy pardon, ne zdena, ale Anna
alenka  |  9.1.2012 13:09

Studio dokumentárních filmů připravuje sociologický dokument o roli...
filmtt  |  5.5.2012 11:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *