Jen třetina matek zůstává v porodnici se svým nedonošeným dítětem

17.9.2013 00:01
Rodina a děti

Možnost zůstat na pokoji s nezralým dítětem využívá jen třetina matek, které porodí v porodnici na Obilním trhu v Brně. Některé k tomu mají objektivní důvody, některé však dávají přednost odchodu domů a péči o manžela či psa, řekla ČTK Anna Mrázová, mluvčí Fakultní nemocnice Brno, pod kterou porodnice spadá. Blízký kontakt s matkou je přitom podle ní pro nedonošené děti velmi důležitý.

V Brně se rodí zhruba 6300 dětí ročně, z toho přes 650 je nezralých.


    Pokoje, kde může mít matka nezralé dítě vedle sebe, zřídila nemocnice na začátku roku 2012. Se zralými novorozenci mohou být matky na pokoji od roku 1985. “Bohužel, po roce a půl musíme konstatovat, že zájem zůstat se svým nezralým dítětem na pokoji má jen třetina matek,“ potvrdila Mrázová.


    Přítomnost matky je podle ní důležitá kvůli kojení, dítě má větší pocit bezpečí a je klidnější. “Zásadní je tělesný kontakt mezi matkou a dítětem, tedy přikládání, hlazení, tělesné teplo. Nezralí novorozenci jsou lekavější, podléhají snáze dráždivosti. Matka v tom okamžitě pomáhá,“ podotkla mluvčí. Matky mohou být s dítětem v nemocnici po celou dobu, kdy je to nutné. Může to být několik týdnů i měsíců, podle toho, jak brzy a s jakou porodní váhou dítě přišlo na svět.


    Některé matky nechávají v nemocnici dítě samotné například proto, že se doma musí postarat o další malé dítě. Takový důvod lékaři uznávají. Existuje i skupina matek, která po porodu odejde a o dítě nejeví zájem. Domů si jej vezmou, až je v pořádku. Odborníci chtějí podle Mrázové apelovat zejména na další skupinu matek, které možnost odmítnou například kvůli manželovi či psovi. Svůj postoj by prý měly zvážit. “Dávají tím najevo, že dítě pro ně není na prvním místě,“ podotkla Mrázová.
    Barbora Měchurová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Peníze? To snad nemyslíte vážně? V nemocnici má zajištěnou stravu,...
Lucie Václavovicová  |  18.9.2013 06:04

Vybírání poplatků za návštěvu u lékaře a za pobyt v nemocnici je...
!  |  18.9.2013 08:14

Vážená H, pro Vaši informaci, na ukor rodičů tedy naše rodina nežije,...
Lucie Václavovicová  |  18.9.2013 08:41

Milá paní,doma samozřejmě jíme ale 3000 měsíčně neprojím já...
Stanislava  |  23.9.2013 10:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *